Снимка: БГНЕС

Русия най-накрая призна, че има проблем с хода на ваксинацията - но след "експлозия" от нови случаи на коронавирус, въпросът е дали тази обществена реализация не е дошла твърде късно?

Още по темата

Само 11% от 146-милионното население на Русия са напълно ваксинирани - дали поради скептицизъм към ваксините като цяло, съмнения относно "Спутник V" или други руски ваксини, или "нихилизъм", както предполага говорител на Кремъл.

Но с повече от 20 000 нови случая, съобщени в Русия през последните два дни, както и строги нови ограничения за тези, които не са се имунизирали, опашки в центровете за ваксинация най-накрая се появиха. Пред пункт за спешна ваксинация в мола "Метрополис" в Москва десетки руснаци се бяха наредили за да чакат своята доза от "Спутник V".

"Сега са три часа, скоро ще станат четири", каза придружител, докато тичаше сред предимно млада тълпа, попълвайки формуляри с медицинските си данни. Попитан дали винаги е било така, той отговаря: "Това започна да се случва тази седмица - от понеделник."

Това, което се промени, са поредица от строги нови мерки в Москва и други градове, които ще бъдат насочени към тези, които отказват да ваксинират. От понеделник московските кафенета и ресторанти ще изискват QR кодове за ваксинация от посетителите си. Болниците прекратиха операциите, които не са спешни. Обществените пространства, включително детските площадки на открито, са затворени. Правителствената и обслужващата индустрия са си поставили за цел да ваксинират 60% от своите служители.

"Не, не се доверявам напълно на ваксината, но в този момент не вярвам, че имам избор", казва Анастасия Лаврентьева, която работи в областта на човешките ресурси, а също така има събитие на свободна практика и бизнес за обучение за корпоративни клиенти. "Това е - имунизация или скоро изобщо няма да мога да работя." Тя се надява суровите ограничения да бъдат временни и че събитията на открито ще бъдат разрешени до края на лятото.

Кремъл отрече, че руснаците са принудени да се ваксинират. Новите ограничения в Москва бяха обявени, когато миналата седмица Путин се срещна с американския президент Джо Байдън. Руският президент каза, че получаването на ваксината остава личен избор. Путин, който редовно се снима без риза, отказа да пусне снимки, на които е ваксиниран, въпреки вероятността това да повиши доверието в препарата.

Но изправен пред атака от нови случаи, задвижвани от силно заразния вариант "Делта", дори Кремъл трябваше да промени своя тон, за да осигури подкрепа за регионалните лидери, необходима за изпълнението на непопулярните мерки. В мережата, след едномесечно затишие в което Русия се похвали, че е победила COVID-19, отново започнаха да се появяват видеоклипове от местни болници, претъпкани с пациенти, болни от коронавирус или дълги опашки от линейки, чакащи да бъдат приети.

"Като цяло ваксинацията все още е доброволна", каза Дмитрий Песков, говорител на Кремъл. Но добави: "Ако един човек работи в сферата на услугите, то той трябва да получи ваксината. Ако е решил да не получава ваксината, той просто трябва да спре да работи в сферата на услугите."

Съобщава се, че новите изисквания са повишили цените на руския скрит пазар за сертификати за ваксини, където дилърите на приложения за съобщения твърдят, че могат да предоставят не само докторски формуляри, но и да вмъкнат имена директно в държавните регистри на ваксинирани пациенти. Подобни услуги са съществували в миналото за предоставяне на фалшиви университетски дипломи. Понастоящем практиката е адаптирана към пандемията.

Лекарите виждат следващите седмици като критични, за да бъдат убедени руснаците, че ваксината е разработена ефективно и професионално.

"Това е голям шанс", казва лекар в 62-рата московска болница, която тази седмица бе препълнена от руснаци, търсещи ваксинации. "Нашият приоритет е да ваксинираме толкова хора, колкото желаят.“ Запитан защо руснаците са се противопоставили на получаването на "Спутник V"  или другите руски ваксини, CoviVac или EpiVacCorona, той се усмихва: "Понякога имаме нужда от малко натискане.“

Повечето от анкетираните от The Guardian на местата за ваксинация заявяват, че са отложили ваксинирането, защото смятат, че заплахата от болестта в Москва се е оттеглила.

Проучване през май от независимия център "Левада" съобщава, че 62% от руснаците са заявили, че не са готови да бъдат ваксинирани със "Спутник V", който беше пуснат през декември миналата година и обявен за "първата регистрирана ваксина срещу COVID-19".

Обърнато е внимание и на руските антивакс групи, които открито се противопоставят на всички ваксини, предполагайки, че епидемията от коронавирус е измислена или разпространяват конспиративни теории, според които стремежът за ваксинация е прикритие за по-нечиста операция.

Но все повече руснаци вярват, че ваксините са пуснати прибързано на пазара или че епидемията от коронавирус е преувеличена. В същото проучване на Levada Center, 55% от руснаците са казали, че не се страхуват особено да се разболят от коронавирус.

Други отлагат ваксинирането, като казват, че чакат да видят какви са били дългосрочните странични ефекти върху здравето. Често срещан рефрен е "да се изчака ваксината срещу Чумаков", която е получила PR-тласък отчасти, защото е произведена в лабораторията, наречена на съветски лекар, който е помогнал за разработването на оралната ваксина срещу полиомиелит през 50-те години.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase