Снимка: БГНЕС

През изминалата година Китай се опитва да обеди останалата част от света, че се е справила отлично с кризата с COVID-19, въпреки данните за забавяне на действията в началото на огнището в Ухан. В усилията си да прехвърли всякаква вина за пандемията, Пекин започна да разпространява информация, че вирусът може би не се е появил първо в Ухан, както и да подкопава доверието в западните ваксини.

Медиите и високопоставени държавни служители постоянно разпространяват съобщения за смъртта на хора, получили ваксината на Pfizer, поставяйки под въпрос сигурността на западните ваксини, без да имат основата за това.

"Имаме доказателства, че международната публика също чете новините, идващи от Китай, относно ваксините. Тази дезинформация е ефикасна, тъй като подсилват съмненията, които някои хора вече имат", казва Хана Балей от университета в Оксфорд, пред BBC. Страховете са, че подобна дезионформация представлява риск за общественото здраве.

Опитите на Китай да прехвърли вината за пандемията са насочени и към началото на епидемията в Ухан. Репортажи от държавната медия CGTN предполагат, че вирусът не се е появил първо на пазара в града, а е дошъл от американска научна военна база. Пекин започна да разпространява тази теория, след като САЩ предположи, че COVID-19 е изпуснат от лаборатория в Ухан, както и в отговор на обидни нападки от страна на Доналд Тръмп.

Има предположения, че американски атлети са донесли вируса в Ухан, след като са участвали във военни състезания там през октомври 2019 година. Тази теория бе подкрепена от много популярни лица в Китай, преведена на множество езици и разпространена по целия свят, подкрепена от така наречените дипломати в Twitter и от система от ботове.

"Китай има много различни инструменти в ръкава си и ги използва когато времето е подходящо, опитвайки се да променят мнението на света. Това се прави с цел да се предпази легитимността на Китайската комунистическа партия, да се запази международната й репотация, но също така и за да повлияе на обществото в страната", казва Хана Балей.

Пекин отрича участвието си в дезинформацията, но настоява СЗО да посети и други държави, за да разследва произхода на COVID-19. А през това време Китай се опитва да се представи като добра глобална сила, която помага на останалите държави, изпаднали в беда.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase