Снимка: БГНЕС

"Всяко едно от решенията, които взимаме, ще покаже до средата на месеца дали има ефект или не", каза пред Bulgaria ON AIR пулмологът д-р Александър Симидчиев и допълни: "Освен, че имаме класическите тестове, вече имаме и бързи, които човек може да си направи вкъщи без да е вкаран в системата. Ако нямаме данни, взимаме глобални решения, а училищата са различни и не може да ги слагаме под общ знаменател".

Той отбеляза, че когато са ниски цифрите на заразените, се дава глътка въздух за болниците.

"За първи път в новата ни история се налага въвеждане на такава масова ваксинация", заяви още д-р Симидчиев.

Според него е важно да не отслабва вниманието към класическите мерки, за да потискаме разпространението на вируса.

"Винаги има остатъчен риск и при тези, които са ваксинирани да се разболеят. Вероятно е с началото на ваксинацията да потиснем вируса. Около половин ден след като ми поставиха ваксина имаше лека болка в рамото, но след това нищо друго. Около 70% от хората след ваксинация вдигат температура, което е обичайно", допълни пулмологът.

"Вярвам на науката. Имаме данни от доклади за това какво се получава при поставяне на две дози от ваксина срещу Ковид през 3 седмици. Въпрос на индивидуално решение е какво ще решат хората - дали да са по-малко защитени и да има за повече хора, или обратното. Антителата не са единственото, което защитава тялото", заяви той.

Пулмологът посочи, че след като имаме масова ваксинация в няколко държави, няма наблюдавани сериозни странични ефекти.

"Руската ваксина Спутник V е пропуснала обхвата и разнообразието на хора, които трябва да бъдат изследвани. Онова, което наричаме пандемия, е това, което имаме като поведение и общност. Това не е само за България, а за целия свят", заяви още д-р Симидчиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase