Снимка: Bulgarian Audio Books

Общ преглед
“Яко е да слушаш Ботев”, “Яко е да слушаш Йовков”... В това ни увещават млади хора от Bulgarian Audio Books. Става въпрос за първия подобен проект у нас, чрез който творбите на класиците ни могат да се свалят през телефона, да се качват на онлайн платформи или да се слушат на диск.

Така българските писатели, в селекция на Георги Касабов, са събрани в 34 часа запис, подреден в 12 диска.

Идеята е тийн поколението да се запознае с произведенията на големите ни автори, и то незадължаващо. В рекламната кампания са включват три музикални банди (Young BB Young, DRS и R.U.C.O.), които правят от поемата “Септември” на Гео Милев – хип-хоп парче, “По жицата” на Йовков се трансформира в реге, а “В механата” на Ботев прозвучава като пънк-рок.

Всъщност именно решението на кое произведение какъв музикален стил ще му отива, се оказва най-трудния етап, с който се сблъскват младите музиканти.

“Йовков пише за земята, затова преценихме, че неговите думи могат да прозвучат реге. Ботев е бунтар, какъвто е и рокът, а Гео Милев звучи много ритмично като изказ и затова е в хип-хоп стил, обясни Владо “Черния” от Young BB Young за Dnes.bg. “Опитали сме се да вложим някаква логика и динамика, която да пасва”, допълва го Любен Гешев, също участник в проекта.

Идеята за начинанието е от началото на годината, но самата реализация добива облик през юли. Представянето стартира в края на август. Така за кратко време творчеството на великите ни класици е записано с техния автентичен текст, прочетен от актьорите на Драматичния театър в Добрич.

С това идва и надеждата да се привлекат млади хора, които да прочетат по нов начин българската класика или поне да се запознаят с нея. “Класиците имат какво да ни кажат и днес” - обяснява още Владо и споделя, че всеки от неговото обкръжение, който е чул за проекта, го е харесал. Самият той така преоткрива Гео Милев. Може би защото именно на него се пада честта да изпее “Септември”.“Наистина ми се стори, че чак сега осъзнах думите му, които едно време съм чел насила, а сега ми звучат актуално. Нещата се повтарят, ценностите са същите” - обяснява още той.

Важна подробност е, че авторите на проекта искат да се чуе класиката на нов глас, но не и да променят тълкуването на самите творби или тяхното послание.

Любен и Владо са на мнение, че подобен проект ще направи обучителния процес по-гъвкав. Тийнейджърите ще усетят, че всяко нещо може да бъде интересно, но е важен начинът, по който то бъде представено.

Според училищния психолог Катерина Занкова подобен проект би бил от полза за учениците, доколкото може да породи интерес към литературната ни класика.

“От голямо значение е младите хора да познават историята и езика си, защото това ще им позволи да се самоопределят и да намерят собствения си път", обясни психологът.

"Четенето развива въображението в по-голяма степен от директното възприемане на аудио-визуални формати. Все пак е ясно, че учениците днес предпочитат новите средства за извличане на информация. Независимо от стила, музиката вълнува всички и в този смисъл проектът на тези млади хора може да послужи за мост към запознаването с българската литература“, смята тя.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase