Българите в Турция гласуваха в общо 126 секции на втория тур на президентските избори. Изключително ниска беше избирателната активност в сравнение със засиления интерес изборите "2 в 1" на 14 ноември. В дните преди балотажа се повиши дипломатическо напрежение между София и Анкара. 
 
"След втория тур разбрахме дали българите в Турция живо се интересуват от политиката у нас или това е било внушение от турски медии или изселнически организации. Няколко фактора изиграха роля на 14 ноември ДПС да получи висока подкрепа от изселниците. Първо беше обръщението на Ердоган на 10-ата национална конференция. То изигра важна роля с посланието, че ако преди е имало клонинги на ДПС, то днес е ясно, че това трябва да спре", анализира журналистът Мехмед Юмер в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Според него на изборите за парламент българите в Турция са имали по-голяма мотивация да отидат и да гласуват.
 
"На балотажа нямаше как да активизират изселниците. На тях им се внушава, че ако ДПС бъде представено по-мощно, гласовете на изселниците няма да бъдат загубени. Те са убедени, че така помагат на своите сънародници в България", добави журналистът.
 
"Продължаваме промяната", като първа политическа сила, може да покаже на гражданите, че не една партия е гарант за етническия мир, а българската Конституция. Но ако се допуснат грешки, и на следващите избори Мустафа Карадайъ се яви и пак получи 90 000 гласа, няма да се чудим защо това се случва", уточни Мехмед Юмер.
 
Журналистът отбеляза, че турските медии не са отразили много активно изборите у нас.
 
"В "Хюриет" отразиха дипломатическото напрежение между София и Анкара, но поставиха по-голям акцент върху напрежението на границата и проверката на автобусите. Там имаше само подзаглавие, че ДПС подкрепя кандидатурата на Герджиков на балотажа", заяви журналистът.
 
Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase