Снимка: 12222786 от Pixabay
fallback

Водещи учени развиват теория, че вирусът на грипа е патогенът, който най-вероятно ще причини нова пандеми в близкото бъдеще, съобщава The Guardian. Според международно проучване, 57% от експертите по болести сега вярват, че един щам на грипния вирус ще бъде причината за следващата пандемия.

Йон Салмондон-Гарсия от университета в Кьолн допълва, че грипът е най-голямата пандемична заплаха, тъй като той непрекъснато мутира. "Грипът се появява всяка зима. Можем да опишем тези огнища като минипандемии, които са повече или по-малко контролирани, защото различните щамове, които ги причиняват, не са достатъчно вирулентни – но това не е задължително да е така завинаги", каза той.

В изследването са участвали 187 старши учени, а подробности ще бъдат разкрити на конференция на Европейското дружество по клинична микробиология и инфекциозни болести (ESCMID) в Барселона следващия уикенд. Следващата най-вероятна причина за пандемия, след грипа, вероятно ще бъде вирус – наречен Болест X – който все още е неизвестен на науката, според 21% от експертите, участвали в проучването.

Те вярват, че следващата пандемия ще бъде причинена от все още неидентифициран микроорганизъм, който ще се появи от нищото, точно както Sars-CoV-2, се появи. Всъщност някои учени все още вярват, че Sars-CoV-2 остава заплаха, като 15% от анкетираните изследователи го наричат най -вероятната причина за пандемия в близко бъдеще. Други смъртоносни микроорганизми – като вирусите Lassa, Nipah, Ebola и Zika – са оценени като сериозни глобални заплахи само от 1% до 2% от анкетираните.

Преди няколко дни СЗО изрази опасения относно тревожното разпространение на щама H5N1 на грипа, който е причинил милиони случаи по света. Епидемията започна през 2020 г. и доведе до смъртта или умъртвяването на десетки милиони домашни птици и унищожи милиони диви птици.

Съвсем наскоро вирусът на птичия грип се разпространи сред бозайници, включително домашен рогат добитък , който вече е заразен в 12 щата на САЩ, което допълнително поражда опасения за рискове за хората. Колкото повече видове бозайници заразява вирусът, толкова по-голяма е възможността той да еволюира в щам, който е опасен за хората, каза Даниел Голдхил от Кралския ветеринарен колеж в Хатфийлд пред списание Nature миналата седмица.

Появата на вируса H5N1 при говеда беше изненада, добави вирусологът Ед Хътчинсън от университета в Глазгоу.

"Прасетата могат да се разболеят от птичи грип, но доскоро говедата не бяха заразени. Така че появата на H5N1 при кравите беше шок. Това означава, че рисковете вирусът да премине към все повече селскостопански животни и след това към хората стават все по-големи и по-големи.

Към днешна дата няма доказателства, че H5N1 се разпространява сред хората. Но в стотиците случаи, когато хората са били заразени чрез контакт с животни през последните 20 години, ефектите са били мрачни. „Смъртността е изключително висока, защото хората нямат естествен имунитет срещу вируса", обясни Джеръми Фарар, главен учен на СЗО.

Перспективата за грипна пандемия е тревожна, въпреки че учените посочват, че вече са разработени ваксини срещу няколко щама, включително H5N1.

"Ако се появи пандемия от птичи грип, производството на ваксини в необходимия мащаб и скорост би било огромно логистично предизвикателство. Въпреки това щяхме да бъдем много по-надолу по пътя, отколкото бяхме с Covid-19, когато трябваше да разработим ваксина от нулата", каза Хътчинсън.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

76

Анонимен

преди 5 месеца

проблеми в държавата бол, *** пак плашат гаргите

75

Богдан

преди 5 месеца

Хмм... някой май пак си постила чергата

74

Анонимен

преди 5 месеца

Със сигурост ще има.По начина който човечеството я кара заслужава такива природни решения.

fallback