Снимка: БГНЕС

Вече 100 дни талибаните са на власт в Афганистан. Репортерът на BBC Ялда Хаким посещава Кабул, за да разговаря с хората там и да разбере какви са притесненията им.

Икономиката

Рано сутринта в квартала Даш-е-Берчи група хора са се събрали и чакат. Те се надяват, че днес ще се намери някаква работа за тях.

Талибаните си върнаха обратно страна, която разчиташе главно на международна помощ. Но когато тези приходи спряха, икономиката буквално се срина.

"Работех във фабрика за тухли. Получавах по 250 долара на месец. Сега дори не мога да изкарам 22 долара на месец. Всичките ми 4 деца са болни у дома, а аз нямам пари за лекарства", казва един от работниците. Попитан дали това се дължи на факта, че талибаните са дошли на власт, той отговаря: "Не, беше зле и преди те да дойдат на власт, но сега е по-зле."

Сигурността

Сигурността е едно от най-големите притеснения за хората в Афганистан.

Преди шест месеца групировката IS-K пое отговорността за атентат над училище за момичета. Около 100 ученички умират в нападението. Избухват три бомби, като целта е да бъдат убити възможно най-много момичета.

Тази атака се случва по време на стария режим, но опасността от IS-K остава и сега. Двете дъщери на Мохамед Амир Алимзадах са били в близост до атаката. За няколко дълги часа той мисли, че ги е загубил завинаги. Те обаче оцеляват.

Идвайки на власт талибаните обещаха, че всички афганистанци ще са в безопасност. Но мното от тях не се чувстват така.

"Ако погледнете новото правителство, ще видите, че те не могат да осигурят структури за сигурност, въпреки че имат физическата сила", казва Алмзадах.

Образование

Момчетата вече ходят на училище в Афганистан. Но не и голяма част от момичетата. Откакто талибаните поеха властта, на ученичките им беше наредено да си стоят у дома и да чакат да бъде одобрена национална политика.

Милиони момичета чакат новини от тях.

"Чакахме достатъчно, за да се върнем на училище. Минаха повече от два месеца. Нашите братя вече се върнаха на училище, а за нас това е последна година, която вече загубихме. Надяваме се, че талибаните ще ни помогнат да отворим училището следващата година. Все още имаме надежда", казва една от дъщерите на Амир.

Дори преди талибаните да дойдат на власт, Афганистан вече бе в хуманитарна криза. Сушата, спирането на помощите и икономическият колапс превръщат кризата в катастрофа.

Здравеопазване

В болниците в Кабул е пълно с деца, които са недохранени.

"Недохранването винаги е било проблем при нас, но е сезонно. През лятото броят на децата, приети при нас, се покачва, а през есента - намалява.  Но сега е есен и броят на пациентите трябва да намалява. Това не се случва - все повече и повече деца идват при нас", разказва една сестра.

Но не страдат само пациентите. Здравният персонал не е получавал заплащане от месеци.

"Ако скоро не ни платят, няма да оцелеем", казва друга медицинска сестра. Те нямат пари да си платят транспорта до болницата или обяда. Казват, че някой ден ще са пациенти в собственото си отделение за недохранени, тъй като не знаят от къде ще намерят средства за храна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase