Снимка: БГНЕС

За да се опитат да компенсират милиарди евро загуби, европейските авиокомпании ще създадат нови каюти на първокласни цени за по-богатите пътници, прогнозира Boeing. Американският производител предсказва и завръщането на авиацията от нивата преди пандемията - през 2023 година.

Boeing изчислява, че европейските превозвачи ще трябва да пенсионират и да заменят около 750 от остарелите си самолети през следващите месеци, тъй като те поглъщат твърде много гориво, твърде са замърсяващи и са прекалено скъпи за експлоатация.

Boeing и неговият европейски конкурент Airbus доставят по-голямата част от самолетите за къси и дълги разстояния по света.

COVID-19 струва на американската компания милиарди долари поради спада в търсенето на нови самолети от затруднените авиокомпании. Boeing също бе засегнат от заземяването на своя 737 Max след две катастрофи, при които загинаха общо 346 души през 2018 и 2019 г. Компанията обаче публикува оптимистична прогноза за индустрията вчера. В пазарна оценка до 2040 г. се казва, че европейските авиокомпании ще поръчат 8700 нови самолета, тъй като пътникопотокът се връща към ръст от нивата от 2019 г. средно 3,1 % годишно.

Повечето от тези нови самолети ще заменят по-стари, по-мръсни модели и повече от 80% от тях ще бъдат за пазара на къси разстояния - или модели Boeing 737, или самолети Airbus A320. Според Дарън Хълст, ръководител на търговския маркетинг на Boeing, възстановяването на авиацията ще бъде двускоростно.

"Вярваме, че въздушното пътуване ще се върне към нивата от преди пандемията до края на 2023 г. и началото на 2024 г.", заявява той. "В рамките на това обаче ние вярваме, че вътрешните пътувания ще се възстановят до нива преди пандемията до средата на 2022 г.  При дългите разстояния, които понастоящем са се възстановили само до 42% от нивата преди COVID-19, вярваме, че те ще се възобновят до средата на десетилетието.

Ограниченията за пътуване, които са в сила, са ключовият въпрос. Вярваме, че основите на пазара - икономическата активност и свързаността - не се променят. Просто пазарът ще се възстановява с различни темпове."

Бизнес пътниците на дълги разстояния са най-доходният пазар. Пазарът, който ще доведе до бум на възстановяването обаче е туризмът на кратки разстояния - посещение на приятели и семейство, а това, твърди Хълст, може да доведе до "раздвояване на пазара на свободното време".

Boeing вярва, че има пазар за предоставяне на услуги за богати пътници в свободното време, което може да доведе до производството на самолети на къси разстояния, които да имат три каюти - за високоплатени пътници, пътници от средния пазар и бюджетни.

"Авиокомпаниите трябва да бъдат универсални, а ние трябва да сме адаптивни", каза Хълст.

Що се отнася до подмяната на самолети по екологични причини, той казва, че вярва, че плановете в Европа да се пенсионират до средата на десетилетието 600 по-стари самолети на къси разстояния и 150 остаряващи самолети на дълги разстояния вече са представени.

Единственият най-голям европейски клиент на Boeing, който произвежда своите самолети предимно в САЩ, е Ryanair, който е наредил да бъдат доставени 210 самолета 737 Max през следващите четири години. Следващите двама най-големи бюджетни конкуренти, easyJet и Wizz Air, са потвърдени клиенти на Airbus, който произвежда повечето от своите самолети в Европа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase