Снимки: Reuters

Не толкова далеч в бъдещето е денят, в който отделите за превенция на престъпността ще измерват замърсяването на въздух в населените места и ще пращат повече полицейски патрули там, където то е високо.

Навярно се питате защо?

Според ново проучване, цитирано от BBC, мръсният въздух води не само до психически проблеми, неправилна преценка, лошо представяне в училище, но и до зачестяване на престъпленията.

Този извод е още по-стряскащ като се има предвид, че повече от половината от населението на Земята живее в градове с мръсен въздух, а според данните на СЗО 9 от всеки 10 души вдишва опасни частици.

Близо 7 млн. души на година умират от заболявания, породени от въздуха. Но може ли скоро към тази бройка да се добавят и убийствата?

Изследването започва през 2011 година, когато Сефи Рот иска да докаже, че мръсният въздух не само убива, но и се отразява на начина ни на живот.

Първият тест наблюдава когнитивните способности. За целта екипът на Рот наблюдава група от студенти, които полагат изпити по едно и също нещо, на едно и също място, в един и същи формат.

Само времето и замърсяването на въздуха са различни. Така, най-добрият резултат е от дните, в които въздухът е чист, а най-лошото представяне – когато е мръсно. Но това били само краткосрочните ефекти от замърсяването.

Рот решава да проследи какви са последиците от постоянното излагане на фини прахови частици, обхващайки период между 8 и 10 години. Оказва се, че тези, които са се справили най-зле през най-мръсните дни, накрая влизат и в по-лоши университети.

През 2016 г. още едно проучване допълва теорията на експерта, че мръсният въздух намалява продуктивността. 

Именно тези изводи навеждат Рот на мисълта, че мръсният въздух стои зад множество престъпления. Той и екипът му проверяват данните от повече от 600 района в Лондон през последните две години. Естествено, те взимат под внимание факта, че облакът замърсен въздух се движи на различни места в града, според посоката на вятъра.

Разкритията на Рот са смайващи – той не просто открива, че престъпленията са повече в най-замърсените дни, но те следват и движението на облака.

През 2018 година още едно проучване доказва същото. Джаксън Лу изследва данни, събирани в продължение на девет години от 9000 града в САЩ и открива, че "замърсяването на въздуха предвожда шест типа престъпления".

Те включват убийство, изнасилване, кражба на коли, влизане с взлом.

Експертът Даяна Йоунан също провежда подобно проучване и изводът по нищо не се различава от останалите. Но как въздухът влияе на емоциите ни?

Според проучванията на Лу хората, които живеят в замърсени градове са по-притеснени и изнервени, следователно и по-агресивни.  Той доказва още, че фините прахови частици водят до психологически изменения в мозъка. Това води до главоболия и шум в ушите. Мръсният въздух също така нарушава и структурата на мозъка или по-точно  на предния лоб, който отговаря за самоконтрола.

Освен, че допринася за престъпността, мръсният въздух влияе и на психическото здраве на младите. Проучване от март 2019 г. показва, че тийнеджърите изложени на токсичен въздух получават по-често психотични епизоди, като чуване на гласове и параноя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase