Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Лидерите на страните от еврозоната ще вземат окончателно решение относно предоставянето на допълнителна помощ за Гърция до края на юни. На този етап те напълно изключват възможността за „цялостно преструктуриране” на дълговете на страната, посочи ръководителят на еврогрупата Жан-Клод Юнкер.

Очаква се проверяващи от Европейския съюз, Международния валутен фонд и Европейската централна банка да започнат задълбочен преглед на напредъка, който Гърция е постигнала при посрещането на ангажиментите, поети при договарянето на спасителния пакет от 110 млрд. евро, пише Bloomberg.

Едва след това лидерите на страните от ЕС ще изградят план за допълнителна помощ, уточнява Юнкер.

„Очакваме окончателното решение на проверяващите. От тяхната позиция ще се определи и нашата, така че все още е твърде рано. Ще се опитаме да разрешим проблемите на Гърция до края на юни”, обясни Жан-Клод Юнкер.

Съгласно условията на спасителния пакет Гърция трябваше да се завърне на финансовите пазари през следващата година и да пласира облигации на стойност около 30 млрд. долара. Към момента обаче доходността по десетгодишните правителствени облигации на страната е 16,4 на сто, което е повече от два пъти над цената на спасителните кредити.

Това означава, че Гърция ще има нужда от допълнителни кредити, за да финансира увеличаващата се дупка във финансирането. В тази ситуация МВФ дори заплаши, че ще спре да кредитира гръцкото правителство, докато ЕС не обясни как точно ще помогне на страната.

За момента ЕС и ЕЦБ се разграничават относно вариантите за подпомагане на Атина. Някои от европейските лидери призовават към отпускане на нови кредити и „препрофилиране” на част от съществуващите облигации. Това може да стане при съгласие от страна на сегашните облигационери матуритетът на дълговете да бъде удължен.

Позицията на ЕЦБ е, че „препрофилирането” на дълга може да се тълкува като преструктуриране и съответно банкрут, което ще принуди институцията да приема гръцки облигации като обезпечение по операциите за подпомагане на финансовата система. Това би изтеглило огромни капитали от гръцките банки, където е съсредоточена основна част от държавния дълг на Гърция.

Още икономически новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase