Reuters

Криотерапията е интересен лечебен подход, налагащ се все повече през последните години като средство за допълване на традиционното лечение при редица здравословни проблеми. В основата на криотерапията стои практика изцяло противоположна на тази, ползвана при сауната. Както може да се съди от наименованието му, методът се състои в излагане на тялото на изключително ниски температури, достигащи до минус 150º Целзий, а понякога и по-ниски. Учудващо, но подобни практики носят своите отчетливи здравословни ползи. 

Процедурата днес се предлага почти толкова често, колкото и сауната в елитните салони за спа процедури, включително у нас. В основата на метода стои позиционирането на тялото в съд, чиито стени се охлаждат, най-често от течен азот, до крайно ниски температури. Кожата на тялото не влиза в директен досег с тях, но близостта помежду им съдейства за това повърхностната кожна температура да спадне до много под нулата. С напредването на подхода към криотерапията процедурите вече може да се прилагат върху цялото тяло или върху отделни негови части.
 
Престоят при крайно ниски температури трябва да бъде вседен до не повече от 3-5 минути. Практиката показва, че за това време може максимално безопасно да се постигнат различни ползи от излагането на ниските температури. Те се свързват с подобряване състоянието на кожата, кръвообращението и общия тонус на тялото.
 
Облекчаване на мускулни болки
 
Криотерапията е популярен метод сред редовно спортуващите под високо натоварване, защото се асоциира с бързо възстановяване на мускулатурата и снемане на болката от мускулна треска или претоварване.
 
Още за криотерапията и нейните ползи може да прочетете в Puls.bg
 
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase