Снимка: Reuters

Все повече хора около нас се оказвват засегнати от различни форми на депресия. За някои приемането на антидепресанти, препоръчани от конвенционалната медицина е табу, алтернативните методи на лечение са единственият правилен подход.

Но нека погледнем към световните проучвания, които целят да открият проблема за отключването на депресия в организма, както и дали са опасни или не антидепресантите.

Учени от университета на Източна Финландия и университетската болница в Куопио изследвали здравословното състояние на 90 души на възраст между 20 и 71 години, засегнати от сериозно депресивно разстройство, и на 253-ма участници в контролната група, които не били депресирани.

Намалените нива на аминокиселините в кръвни проби се оказаха свързани със сериозни депресивни разстройства, сочат резултатите от финландско изследване, публикувани в Journal of Affective Disorders, цитира ЮПИ.

Организмът използва аминокиселината аргинин, за да произведе азотен оксид, който е медиатор за нервната система и имунната защита и играе роля за регулиране дейността на сърдечносъдовата система. Намалените нива на аргинин са рисков фактор за сърдечносъдови болести.

"Възможно е предизвиканите от депресията възпалителни реакции да понижат нивата на аргинин - заяви ръководителят на изследването Тони Али-Систо. - Това може да доведе до недостатъчно за нервната система и кръвообраащението производство на азотен оксид. Все пак не знаем какви са причините за намалените нива на аргинин у хората с депресия."

Били проучени три аминокиселини - аргинин, цитрулин и орнитин, от кръвни проби за изследване на кръвната захар на участниците. Освен това били измерени концентрациите симетричен и асиметричен диметиларгинин от серума. Тези данни били използвани, за да се изследва нивото на аргинин в кръвта.

Не била открита значима разлика между концентрациите симетричен и асиметричен диметиларгинин в двете групи. Били изследвани също кръвни проби, взети 8 месеца по-късно. Антидепресантите и антипсихотиците не повлияли върху концентрациите.

"Макар получените резултати да показват, че депресираните хора са с намалени нива на аргинин в кръвта си, това не означава, че приемането на добавки аргинин ще им осигури защита срещу депресия. Нужни са допълнителни изследвания", отбеляза Али-Систо.

Мащабно проучване пък, което има за цел да разреши отдавнашния спор за ползата от антидепресантите, установи, че мекидаментите наистина са ефикасни срещу остра депресия при възрастни индивиди, предаде Ройтерс.

Международното изследване - метаанализ на резултатите от 522 изпитания, покриващи 21 масово използвани антидепресанта и обхванали близо 120 000 пациенти, показва, че част от медикаментите са по-ефикасни от други, докато някои дават по-малко странични ефекти.

Авторите на анализа са установили, че всичките 21 антидепресанта са по-ефективни от плацебо.

Антидепресантите се прилагат рутинно по света, но въпреки това продължава да тече сериозен дебат относно тяхната ефективност и поносимост. Въпросните медикаменти са ефикасно средство срещу остра депресия, което не означава, че винаги трябва да бъдат първият избор за лечение", пишат изследователите в сп. "Лансет".

Според Световната здравна организация (СЗО) около 300 милиона души по света страдат от депресия. Въпреки достъпността на фармакологични и психологични терапии, в развитите страни само един на 6 души получава ефективно лечение, а в бедните и развиващите се страни - един на 27.

Макар да потвърждава ефективността на антидепресантите, проучването установява някои различия. Като цяло е отчетена тенденция за по-добра поносимост към по-новите медикаменти заради по-малкото странични ефекти.

Най-ефективно от гледна точка на облекчаване на депресивните симптоми е лекарството амитриптилин, открито през 50-те години на миналия век. Някои от най-известните антидепресанти, сред които флуоксетин, продаван под търговското наименование "Прозак", има по-слаба ефективност, но по-добра поносимост.

Имайки предвид, че отчита усреднени ефекти, проучването не трябва да се тълкува като показателно за ефективността на антидепресантите при всеки пациент, отбелязват авторите.

Специалистите напомнят, че за съжаление, около една трета от пациентите не реагират на медикаменти, предписвани срещу депресия.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase