Reuters

Всички чувства се регулират от хормони и невротрансмитери. Нашата емоционалната интелигентност се крие в способността да осъзнаваме своето вътрешно състояние и накараме емоциите да работят за нас.  

Невротрансмитерите имат способността да предават информация между мозъка и тялото чрез невроните или нервните клетки. Те си взаимодействат с рецепторите, разположени в целия мозък и тялото, за да регулират голямото разнообразие от процеси, включително емоции като страх, удоволствие, радост, гняв, възприятие на болката и други. 
 
Има четири основни невротрансмитери, които играят важна роля в чувството за благополучие или щастие – допамин, окситоцин, серотонин, и ендорфин. Те могат да се активират в тялото ни, ако направим няколко промени в нашия живот. Ето няколко начина, които ще ни помогнат да увеличим количеството на тези хормони на щастие по естествен начин:
 
Физическа активност
 
Уседналият начин на живот е една от основните причини за депресия у много хора. Доказано е, че всякакъв вид движение увеличава освобождаването на ендрофини. Бягане, спининг, йога, танци, са само част от нещата, с които ще се чувствате не само по-тонизирани, но и щастливи. 
 
Повече време за близките
 
Самотата е враг на хормоните на щастието. Ако прекарваме повече време с близки и приятели, ще увеличим производството на окситоцин. Същият ефект има и общуването с домашен любимец, например куче, за което не случайно се казва, че е първи приятел на човека.
 
Разходки на слънце
 
Излагането на тялото на ярка слънчева светлина активира мелатонина, което от своя страна помага за регулиране на съня, а също благоприятства за производството на серотонин.
 
Въглехидрати в менюто 
 
Приемът на пикантни храни, шоколад, ядки и семена помагат на тялото да си набави нужните въглехидрати и същевременно да увеличи броя на хормоните на щастието.

Още за хормоните на щастието може да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase