Снимка: архив, Булфото
Професорите, които работят само на частно срещу заплащане и са без сключен договор с НЗОК, вече няма да имат право да изпращат своите пациенти за хоспитализация в болница. Мярката се отнася и за всички останали, които не работят със здравната каса. Това става ясно от проекта за изменение на Наредбата за достъп до медицинска помощ, публикуван от М3, пише "Монитор".
 
Здравноосигурените, ако не бъдат закарани в лечебно заведение по спешност, ще бъдат приемани само ако няма възможност проблемът им да бъде решен в извънболничната помощ. Например за елементарно поставяне на очна леща човек няма да лежи с дни в офталмологията, а ще бъде опериран още в специализираните кабинети на доболничната помощ.
 
Хоспитализация ще се разрешава, ако става въпрос за особен случай, например човек има заболявания, които могат да повлияят на въпросната операция и трябва да бъде наблюдаван по-продължително време от лекари. Дали той се нуждае от прием в болница или не, ще решава самият доктор или зъболекар в доболничната помощ.
 
В случай че става въпрос за спешност, преценката може да бъде извършвана и от дежурния екип на Центъра за спешна помощ или от спешен доктор в лечебното заведение, в което пациентът е отишъл по свой избор на собствен ход.
 
Проектът предвижда направленията за хоспитализация да се издават само от лекар, който има договор с НЗОК. Сега това могат да правят всички лекари, дори да не работят с касата. Практиката към момента е докторът на частно да дава изследванията на пациента, като вписва на листче препоръката си до джипито кое талонче да му издаде – дали за хоспитализация, за санаториум или за рехабилитация. Занапред при приема на болния в клиника от касата ще проверяват чрез единната електронна система дали изпращащият доктор й е договорен партньор, или не е. Независимо дали болният е съгласен, или отказва да влезе в болница, неговият доктор се задължава заедно с изследванията и медицинските заключения да му издаде и направление за хоспитализация.
 
Сливането на отделения, които не работя изцяло, не е страшно, увери междувременно зам. здравният министър д-р Бойко Пенков по време на посещението си в Многопрофилната болница за активно лечение в Ловеч. Ако едно отделение е от 60 легла, а се използват само 20, защо трябва то да съществува. Така с риторичен въпрос отговори той да медиците, които го попитаха какво ще се случи с незаетите легла след влизането в сила на Националната здравна карта след два месеца.
 
По отношение на недоволството на различни болници в страната срещу здравната карта той заяви, че тя гарантира 10 000 легла повече от реалните нужди на страната. Д-р Пенков обясни още, че се дава право на мениджърите на лечебни заведения да решат с тези, които са в повече – дали да ги закрият, или да ги превърнат в такива за долекуване.
 
Правителството няма намерение да закрива болници в областите Смолян и Кърджали и апелът за създаване на защитени болници от гранични общини по подобие на училищата е излишен. Това заяви здравният министър д-р Петър Москов в Смолян. Националната здравна карта не предвижда закриване на която и да е общинска или държавна болница на територията на двете области. Д-р Москов обяви още, че в МБАЛ-Смолян до края на годината ще бъде закупена и доставена нужната техника за разкриване на отделение за инвазивна кардиология.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase