Снимка: Bulgaria ON AIR

"Местните избори са най-ключово важни за оцеляването на една партия. Когато притежаваш местната власт, това ти гарантира устойчивост в национален план при избори. Колоритна коалиция между БСП, ДПС и ГЕРБ би донесла много голяма електорална щета на ГЕРБ и БСП, което прави партиите много предпазливи. Няма изгледи да имаме устойчиво правителство", убеден е евродепутатът от БСП Петър Витанов.

Надеждите му са свързани с промяна в облика на БСП, за да може левицата да възстанови доверието на избирателите.

"Няма как да продължаваме със същото лидерство и да очакваме различен резултат. Основните фигури в БСП трябва да отстъпят, на този модел трябва да се сложи край. Тръгнали сме към ликвидация. Втората стъпка е промяната на политиките. Връщането на хартиената бюлетина електорално ще донесе на БСП една голяма нула. Това ще премахне и последното оправдание на лидерите на БСП за слабия резултат", смята Витанов.

По думите му "Катаргейт" оставя голямо петно върху Eвропарламента.

Нови твърдения се появиха относно разследването за корупция в ЕП. Най-вероятно мароканското външно министерство ще се окаже част от корупционния скандал.

Още по темата

"Има представители на моята институция, които вече са със свален имунитет. Този скандал може да надхвърли индивидуалните обвинения и да обхване хора, свързани с администрацията на ЕП. Сериозна мрежа, биха излезли други имена от всякакви позиции и всякакъв ранг. Голямата щета засяга европейските институции и целия ЕС. Голям шамар, това може да отнеме години", коментира той.

Според него трябва бързо и прозрачно разследване, което да осветли мащаба на корупционния скандал. Витанов е на мнение, че правилата за разходване на средствата ще бъдат затегнати, за да няма подобни случаи в бъдеще.

Евродепутатът бе категоричен пред Bulgaria ON AIR, че Шенген е излязъл извън обхвата на изискванията, които би следвало да са заложени, а България отдавна е изпълнила всички критерии.

"Външни причини - визирам ситуацията в Нидерландия, където премиерът Рюте опитва да извлича вътрешнополитически дивидент. Нямаше кой да съумее да противодейства. Аргументите им нямат връзка с изискванията за членство в Шенген. Вътрешни причини - политическата нестабилност и липсата на редовно правителство прави отказа на Нидерландия и Австрия значително по-лесен", обясни Витанов.

Според него служебното правителство, партиите и евродепутатите ни не са положили достатъчни усилия България да бъде приета в Шенген.

Витанов очаква оставащите мандати за редовен кабинет у нас да се провалят и да се стигне до предсрочни избори след два месеца. По думите му има антагонизми във всички партии.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase