Снимка: БГНЕС

Около 120 политици, журналисти и културни деятели се обърнаха към канцлера на Германия Ангела Меркел с призив да участва в кампанията по освобождаването на основателя на WikiLeaks Джулиан Асанж по време на визитата си в САЩ. Посещението трябва да се осъществи в периода 14-16 юли. Информация по темата публикува агенция ДПА, позовавайки се на писмо, адресирано до ръководителя на германското правителство.

Инициатор на петицията е германският журналист и писател Гюнтер Валраф. Сред подписалите са членове на ХДС, СДП, Свободната демократична партия, Лявата партия, Зелените, бившият външен министър Зигмар Габриел - ръководи тел на организацията "Атлантически мост", която подпомага развитието на германско-американските отношения, както и редица дейци на литературата и културата.

Още по темата

"Настоятелно Ви молим да помогнете за изграждането на мостове по делото на Джулиан Асанж", се казва в посланието. В писмото се призовава при разговорите си с президента Джо Байдън Меркел да разясни „колко важно е в интерес на защитата на свободата на медиите САЩ да се откажат от иска срещу основателя на WikiLeaks, за да може той да оздравее на свобода в семейна обстановка”. Подписалите се молят също германският канцлер да намери "хуманитарно решение за Асанж, а за президента на САЩ – вариант, който да му позволи да запази авторитета си".

"Това би било силен и незабравим хуманитарен жест в края на мандата Ви, а за президента Джо Байдън - възможност накрая напълно да остави зад себе си ерата на Доналд Тръмп по отношение на защитата на свободата на пресата и свободата на словото," се подчертава в писмото. Отношението към Асанж е несъвместимо с принципите на правовата държава, ужасните условия в затвора са "хуманитарен скандал", смятат подписалите петицията. Предвид сериозните здравословни проблеми на Асанж те призовават за спешни действия.

На 4 януари съдът във Великобритания отхвърли искането на САЩ за екстрадиция, но Вашингтон обжалва това решение. Юридическият екип на Асанж казва, че изслушванията могат да отнемат години, припомня БГНЕС.

Министерството на правосъдието на САЩ обвини Асанж в шпионаж и компютърни прониквания заради публикуването на хиляди класифицирани документи от WikiLeaks. Ако бъде екстрадиран и осъден в САЩ, Асанж може да получи десетилетия затвор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase