Снимка: БГНЕС

Докато някои държави се борят да се докопат до ваксините, други се чудят какво да правят с дозите, които са поръчали, но вече не могат да използват заради опасения относно безопасността.

Няколко страни ограничиха употребата на ваксините "АстраЗенека" и "Джонсън и Джонсън" за по-млади възрастови групи поради много малък риск от редки кръвни съсиреци.

Дания изцяло спря да прилага "АстраЗенека" което предизвика вълна от интерес към неизползваните дози.

В смел ход Чешката република предложи да закупи "всички ваксини "АстраЗенека" от Дания“. Интерес проявиха и Естония, Латвия и Литва.

Защо се случва това?

Нарастват опасенията относно редки - и понякога фатални - случаи на образуване на кръвни съсиреци, особено при по-млади хора. Но здравните регулатори в световен мащаб посочват, че рискът от COVID-19 е далеч по-голям.

Въз основа на данни от британския регулаторен орган за лекарства, ако 10 милиона въображаеми хора са получили ваксината "АстраЗенека", може да очаквате да видите 40 от тези съсиреци. Около 10 души биха умрели - шанс един на милион.

Това е приблизително същият риск като да бъдете убит през следващия месец или - ако се качите в кола и карате с 250 мили в час.

Независимо от това датският здравен орган взе решение да прекрати употребата на "АстраЗенека". Властите заявиха, че разполагаг с други ваксини, епидемията е под контрол и действат предпазливо в отговор на "известния риск от тежки неблагоприятни ефекти".

Решението означава, че 2,4 милиона дози от ваксината, които Дания е купила, ще бъдат изтеглени.

Връзката между ваксината "Джонсън и Джонсън" и редките кръвни съсиреци също се изследва. До приключване на проверките за безопасност, тези ваксини ще останат неизползвани в САЩ, които са поръчали 100 милиона дози.

Ваксината също е спряна в Южна Африка, където е била главният препарат, който се прилага, след като проучванията показват, че тя дава по-висока защита срещу локален вариант на COVID-19. "АстраЗенека", която е по-малко ефективна срещу варианта, още преди това беше изпаднала в немилост в Южна Африка, което доведе до неизползвани ваксини.

За да не се пропилеят, Южна Африка продаде милион дози от ваксината на "АстраЗенека" за разпространение в 14 африкански държави.

Могат ли тези ваксини да се използват другаде?

На теория - да. Страните искат или да продават, или да дарят ваксини, от които вече не се нуждаят.

В четвъртък европейският директор на Световната здравна организация (СЗО) Ханс Клуге предложи Дания да направи точно това.

"Разбирам, че министерството на външните работи на Дания е готово или вече разглежда възможностите за споделяне на ваксините "АстраЗенека" с по-бедните страни", каза той по време на брифинг.

А някои от съседите на Дания страни предложиха да приемат нежеланите доставки. "Все още имаме по-малко ваксини, отколкото са хората, желаещи да бъдат ваксинирани", каза литовският премиер Ингрида Симоните. "Следователно Литва изрази готовност да приема толкова дози "АстраЗенека", колкото Дания е готова да сподели."

В Twitter чешкият министър на вътрешните работи Ян Хамачек заяви, че е инструктирал дипломат да декларира интереса на страната към "закупуване на всички ваксини "АстраЗенека" от Дания". Отговорът на Дания все още не е ясен - нейното правителство все още не е коментирало.

Междувременно тези ваксини ще бъдат запазени на склад. Както "АстраЗенека", така и "Джонсън и Джонсън"  имат предимството, че могат да се съхраняват при  нормална хладилна температура, което ги прави по-лесни за транспортиране от дозите на "Пфайзер", които трябва да се съхраняват при -70 градуса.

Въпреки това ваксините имат годност, която варира в зависимост от разработчика на препарата.

Колко ваксини са неизползвани?

Няма глобалена статистика, но регионалните данни предоставят моментна снимка. Дания, например, е получила 202 920 дози "АстраЗенека" до 15 април, показват данни на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDP). От тях са приложени 150 671 дози, оставяйки неизползвани 52 249 дози.

Картината е подобна в цяла Европа, където редица страни са ограничили използването на "АстраЗенека" и "Джонсън и Джонсън" ваксините.

Данните от американските центрове за контрол и превенция на заболяванията показват, че много държави имат излишък. Повече от 20% от доставените ваксини все още не са прилагани в някои щати, включително Алабама (37%), Аляска (35%), Върмонт (27%) и Северна Каролина (24%).

Междувременно Западна Вирджиния, която използва почти цялото си разпределение, сега вижда повече от четвърт от дозите си неизползвани - средно 350 000 ще бъдат резервни всеки ден, според Bloomberg.

Има ли схема за споделяне на резервни ваксини?

Да, има. Казва се Covax.

Това е международна схема, която има за цел да гарантира, че ваксините се споделят справедливо между всички нации, богати и бедни. Той се ръководи от СЗО и включва Глобалния алианс за ваксини (Gavi) и Коалицията за иновации за готовност за епидемия (Cepi).

До края на 2021 г. Covax се надява да достави повече от два милиарда дози на хората в 190 страни.

Как ще се споделят ваксините COVID по целия свят?

Част от тази схема включва преразпределяне на даренията на резервни ваксини от богатите страни към бедните.

Например Великобритания, която е поръчала около 450 милиона дози, се е ангажирала да дари по-голямата част от "излишното" си снабдяване на по-бедните страни. Други по-богати държави направиха жестове на солидарност с по-бедните.

И все пак те са изправени пред критика, тъй като досега никой не е обяснил кога точно ще имат резервни дози и колко възнамеряват да дарят.

Понастоящем богатите страни се фокусират върху ваксинирането на собственото си население, като същевременно осигуряват финансиране за програмата Covax.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase