Снимка: БГНЕС

Средно 3,3% от доходите на домакинствата в ЕС отиват за покриване на сметките за електроенергия. В същото време домакинствата в България, Румъния и Португалия плащат над 6% от доходите си за тези разходи - съответно 6,8%, 6,7% и 6,3%.

Цената на електроенергията за бита в ЕС поскъпва за първи път от години и е относително по-висока спрямо повечето държави в Г-20, показва доклад на Европейския съюз за цената на тока и разходите за енергия през 2019 г. Причината за това са високите допълнителни такси, субсидии и регулации, пише още в документа.

Относително по-високи са и цените на електроенергията за бизнеса. От 2008 година до 2019 година цената на промишления ток се е повишила с 5% и вече е съпоставима с цената в Китай. Но спрямо нивата в САЩ е двойно по-висока. Като цяло цената на електроенергията за бизнеса в ЕС е по-висока спрямо повечето страни от развития свят (Г-20). Като цяло разходите за енергия на индустрията в ЕС съставляват между 1 и 10% от оперативните производствени разходи. В някои сектори като производство на цимент и пластмаси и други тези разходи надхвърлят 10%.

Всички сектори в индустрията са чувствителни към колебанията на цените на енергията, но най-засегнати, разбира се, са именно енергоемките отрасли - химически предприятия, производители на хартия, леярни и т.н. За тези предприятия варианти за намаляването на разходите е биомасата, допълват още в доклада. Енергоемките сектори вероятно ще запишат по-висок дял на разходите за енергия през 2020 година спрямо 2019 година, макар че цените намаляват. Причината е свитото производство заради пандемията от COVID, но в същото време мощностите им не са гъвкави и не могат да бъдат спрени напълно.

Междувременно стана ясно, че производството на електроенергия в България е спаднало с 8,43% от началото на 2020 г. до 18 октомври. Това сочат последните оперативни данни на Електроенергийния системен оператор, цитирани от БТА. Потреблението на ток е намаляло с 3,9 процента за същия период спрямо 2019 година. От Електроенергийния системен оператор отчитат увеличение на участието на възобновяемите енергийни източници в преносната и в разпределителната мрежа. Най-голям принос за това е на вятърните електроцентрали. Отчита се лек спад на дела в тока от вецовете.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase