Снимка: БГНЕС

Случаите на заболели от коронавирус в цяла Европа се покачват, но има някои региони, които все още остават пощадени от заразата. В някои от тях не са регистрирани нови случаи на COVID-19 в последните две седмици, а Европейският център за контрол и превенция на болестите публикува карта, от която става ясно, че части от Гърция, Хърватия, Унгария, Естония и Финландия предлагат почивка, която не включва притеснението, че можем да се заразим с коронавирус.

В някои части на Гърция, която се оказа изключително популярна след летовниците из цяла Европа тази година, все пак отбелязват ръст на заразените от COVID-19. Сред тях са и някои острови, които бяха пощадени през първия етап от пандемията. Но североизточната част на континентална Гърция, притисната към Албания, е една от "зелените зони". Районът Епирос включва атрактивния град на Йонина на езерото Памвотис, някои грандиозни планински пейзажи, а крайбрежието край Парга може да се похвали със скален венециански замък.

Още по-нататък по Адриатическо море, дълъг участък от залива на Кварнер в Хърватия, също е оцветен в тюркоазено синьо, което значи, че там няма нови случаи на COVID-19. За да се стигне до него обаче трябва да се мине или през Риека, или през Задар, но нито един от тези градове не е маркиран като безопасен участък. Основният живописен акцент е националният парк Плитвишки езера, който е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство от 1979 г.

В Унгария има две "зелени зони" - североизточно и югозападно от столицата Будапеща, която е лесната точка за достъп. Нито една от тези зона обаче не е особено популярна за туристите, въпреки че североизточният регион се намира Егер, известен с виното от кръв на бикове.

Най-много територия свободна от COVID-19 има Естония. Цялата южна половина на балтийската република не е регистрирала нови случаи от две седмици. Безопасната зона включва ханското пристанище на Пярну и няколко острова, посещавани от писателя Артур Рансоме. Те включват и Сааремаа, за която пътешественикът и историк Нийл Тейлър казва, че "предизвиква страстна реакция" у естонците заради неспокойната си история на 20-ти век, когато страната е била под властта на СССР.

Финландия също се радва на няколко зони без коронавирус на изток и запад, граничещи съответно с Ботническия залив и руската граница. Последният се простира почти до Арктическия кръг, но не включва Рованиеми - домът на дядо Коледа. Основната точка за достъп е Хелзинки, но пътуването с влак от столицата към останалата част на страната е скъпо и отнема много време.

Според картата на Европейският център за контрол и превенция на болестите има няколко региона в Европа, които са ударени най-тежко от втората вълна на COVID-19 и регистрират повече от 120 нови заразени на 100 хил. души. Те включват испанския регион Каталуния, цял Люксембург, части от Румъния и България, както и малка част от Хърватия в източния край на страната, до сръбската граница.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase