ЕК предлага бюджет от 1,85 трилиона евро до 2027 година. Очаква се България да е сред страните, които ще могат да се възползват от Фонда за възстановяван. Какво ще получи нашата страна?

"Планирани са около 13 милиарда евро за България, като около 3 млрд. страната ни ще трябва да даде държавна гаранция. За момента се говори за нещо между 9 и 11 млрд. евро, които ще влязат в българската икономика", каза бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев пред Bulgaria ON AIR.

По думите му това е поредният опит на Урсула фон дер Лайен да прокара финансова помощ за закъсалите икономически държави, но тепърва предстоят тежките преговори.

"Говорим за вероятност това да се случи в третото тримесечие на 2020 г. Ще има грантове за най-застрашените икономически държави, като Италия и Испания са на първите места. Източноевропейските държави, в това число и България, са на едни от първите места като част от БВП и помощ, която ще получим", отбеляза Керемедчиев.

И допълни, че европейската здравна система е много зависима от консумативи от Китай и ще се направи всичко възможно, за да се пренасочат финанси за стабилизиране на подпомагането на болничната помощ.

"От тези 750 млрд. евро 500 млрд. се очаква да са под формата на грантове, а 250 млрд. евро - под формата на кредити. Засегнатите държави не желаят да поемат нови дългове - като Италия, Гърция и Испания. "Пестеливата четворка" - Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания, основна част да бъдат кредити. Това е препъникамъкът.", категоричен бе бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев.

Той отбеляза, че помощта на Германия към Lufthansa е една от най-големите държавни помощи.

"Липсата на свежи приходи в европейската икономика не дава възможност на националите бюджети да се справят с натиска. Най-големият проблем ще е постигането на консенсус. Фон дер Лайен за момента няма успех в прокарването на нито един финансов пакет", посочи Керемедчиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase