Снимка: Pixabay
Червеният кръст заедно с голяма застрахователна компания са разработили ново приложение, което дава възможност на всеки да се включи доброволно в проследяване. Целта е да се ограничат рисковете от заразяване с коронавируса. В Австрия приложението работи от един ден, разказа Жанина Драгостинова, журналист и преводач, пред БНР. Тя живее във Виена и вече се е регистрирала за доброволно проследяване чрез нейния смартфон.
 
Все още не е ясно колко австрийци са се присъединили като са изтеглили приложението за доброволно проследяване. 
 
"Това приложение регистрира хора със смартфони, включени, които се намират на разстояние 1 метър и се задържат повече от 10 минути заедно. Има призив колкото може повече хора да се включат в това приложение. Когато някои от хората с това приложение разберат, че имат симптоми на коронавирус, те съобщават. Чак тук идва идентификацията. Болният или със съмненията за зараза, изпраща съобщение, че е заразен. От Червения кръст го питат за телефонния номер и му изпращат, на който той да отговори. До този момент всичко е анонимно. След което, когато има съобщение за зараза, това се предава по контактите до 48 часа назад – на хора, с които евентуално той се е срещал. Те неполучават "Човекът Х се е разболял" съобщение, а просто съобщение, че вероятно са били в близост до човек, който е със зараза". 
 
Драгостинова сподели, че се подготвя и друго мобилно приложение, което се очаква да излезе в края на март. Екипа, който работи по него се ръководи от българинът Михаил Ковачев. "То ще бъде ориентирано повече към рисковите групи и ще предлага информация къде е опасно да отиде човек, който има някакво хронично заболяване например". 
 
Жанина Драгостинова цитира думи на австрийския канцлер Себастиян Курц, че идва "времето на новата нормалност".
 
"Какво точно означава това, ще разберем тепърва идали в тази нова нормалност ще влиза и проследяването на смартфоните. Този въпрос се обсъжда в Австрия. Както навсякъде, и тук има хора, които предупреждават, че може да се стигне донякаква т.нар. посткорона диктатура. Имаше в двата големи вестника коментари по този въпрос, но те са някак си по-плахи отколкото в България, не са така агресивни". 
 
Драгостинова изтъкна, че в Австрия се набляга на доброволното проследяване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase