Снимка: Reuters

Полските престъпници могат да се чувстват по-спокойни в Европа, след като висшият съд на ЕС постанови, че европейската заповед за арест може да не се прилага към граждани на държави с проблеми с върховенството на закона.

Европейската заповед задължава властите в страните членки да задържат граждани, срещу които е издадена и да ги връщат на правосъдието, в друга еврочленка.

Решението на европейския съд в Люксембург е по искане на ирландски съдия, който търси разяснение преди да вземе решение дали да позволи връщането на полски гражданин в родината му. Полякът е издирван за трафик на наркотици и е бил арестуван в Ирландия през 2017 г.

Причината за колебанието на ирландсия магистрат е, че Европейската комисия води наказателна процедура срещу Варшава заради съмнения, че местната правосъдна система не е независима от управляващите. Ирландският съдия се опасява, че издирваният може да бъде подложен на нехуманно или унизително отношение или да не получи справедлив процес, ако бъде върнат.

От януари 2016 г Брюксел се опитва да накара крайнодясното правителство на Полша да се откаже от съдебните реформи, които дават твърде много власт на политиците върху назначенията и кариерното развитие на магистратите, при положение, че в ЕС изпълнителната и съдебната власт са независими. В момента процедурата е в ръцете на страните членки, като ако се сметне, че Полша не спазва една от водещите европейски ценности - върховенството на закона, тя може да бъде лишена от право на глас при приемането на решения в ЕС.

Според съда на ЕС, който е най-висшата инстанция, искането за предаване на престъпници от властите на една държава членка на друга, може да не бъде удоволетворено, ако съдията прецени, че "има истински риск, че засегното лице ще страда от нарушаване на основното му право на независим съд и следователно на правото му на честен процес поради недостатъци, които могат да засегнат независимостта на съдебната власт."

За да откаже да изпълни европейска заповед за арест, съдията трябва първо да установи, че такъв риск има и той се дължи на недостатъците в националната съдебна система. След това той трябва да прецени дали недостатъците биха ощетили конкретното лице. Според топмагистратите на ЕС системните проблеми в системата не носят непременно риск във всяко отделно дело.

Решението на Съда на ЕС има задължителна стойност за магистратите във всички европейски държави, които гледат дела за репатриране поради издадена заповед за арест.

В момента Полша е единствената страна от ЕС, срещу която се води процедура за върховенството на закона, но Европейския парламент настоява такава да бъде започната и срещу Унгария. България и Румъния пък имат мониторинг върху съдебните си системи, включително по независимостта на съдилищата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase