Снимка: Reuters, архив

В последно време най-търсени от автокрадците са марките "Ауди", "БМВ" и "Фолксваген", произведени преди 2005 г., които продават за части. За да откраднат такава кола, на апашите не са им нужни скъпи инструменти, но пък печалбата е около 2000 лева. По оперативни данни автоморги в страната, където се пласират части, се държат от стари апаши, в чийто криминален актив са стотици кражби на коли.

"Преди, ако от отнетите автомобили 60-70 процента бяха луксозни, сега над 80% са от нисък и среден клас", коментира за "Труд" Ангел Бадънков, шеф на сектор "Престъпления, свързани с МПС" в СДВР.

Бандитите са се насочили към старите автомобили, защото защитите им не са толкова сложни, а и има пазар, където бързо могат да ги продадат, обясняват криминалисти. Най-често те ги търгуват в автоморгите. Веднага след кражбата колата се скрива в гараж. Там тя се разфасова, премахват се всички идентификационни номера от рамата и двигателя. После натоварват частите в бусове и зареждат моргите. По този начин без маркировките полицаите трудно могат да докажат, че частите са от крадени коли.

При 90 процента от случаите, автоморгите изкупуват части от крадени коли. При проверка от полицаи служителите в складовете се оправдават, че си харесали двигателите, вратите и други елементи по обяви в интернет и ги купили, защото били на изгодна цена. При търсене на обявата обаче се оказва, че тя вече е "изтрита", а в автоморгите вече са "забравили" телефона на продавача.

Проста сметка на криминалистите показва, че печалбата на автокрадец от стар автомобил не е никак малка. Ако плячкосва по три коли на седмица и от моргите му плащат за всяка по 2000 лева, на месец той ще си докарва по 24 000 лева. Автоморгите също имат изгода, защото от частите на едно возило те прибират 4000-5000 лева.

Заради добрите печалби голяма част от старите топ автокрадци на София вече притежават автоморги, които управляват чрез подставени лица. Така хем си спестяват постоянната игра на котка и мишка с полицията, хем влизат добри пари в джобовете им. Ако ги "присърбят ръцете", тръгват на лов само за скъпи луксозни автомобили или джипове. Но това се случва максимум веднъж в месеца, казват полицаи.

Полицаите, които се борят с автомафията, отчитат напоследък и друга тенденция. В столицата идват “да работят” доста млади момчета от провинцията, които правят удар, продават плячката на автоморга и си тръгват обратно към дома си. Засечени са такива банди от Елин Пелин, Самоков, Перник, Враца, дори от Варна. Това обаче поражда напрежение в престъпния свят, защото гастрольорите подбиват цените. Ако софийски апаш продаде отмъкнато возило за 2000 лева, провинциалният търгува същия модел за 1000 лева.

Много малко от крадените коли пътуват вече към чужбина, отчитат столични полицаи. Според тях подобни удари се извършват по един-два на месец и то само ако има специлна поръчка за автомобил над 150 000 лева.

Автокрадците набелязват за жертви предимно жени със скъпи автомобили. Те от опит знаят, че дамите са по-разсеяни и се разделят с колите си, без да оказват съпротива. Най-често дамите са издебвани пред гаражи. Доста от тях, като извадят колата, я оставят със запален двигател, докато затворят вратата на помещението. Така апашът подкарва колата, без да влага никакво усилие. Заради климатиците се случва често шофьорите да не гасят двигателите, когато слизат от колата за кратко заради ангажимент. Това обаче е добре дошло за крадците. В София няма район, който да е шампион по откраднати коли.

1931 автомобила са задигнати през миналата година в София. Има спад с 1 процент в сравнение с 2013 г., сочи статистиката. В цялата страна откраднатите коли са били 3627. От началото на годината в столицата е регистрирано увеличение на посегателствата - около 80 возила повече са изчезнали в сравнение със същия период на миналата година. От 1 януари досега са били разбити 15 банди за кражби на коли, като членовете на 9 от тях са в ареста, докато чакат делата. Сред тях са известни апаши с прякорите Баничката, Белязания и др.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase