Снимка: bgonair.bg
fallback

Данните за нарастване на износа на България са оптимистични, но ръстът на експорта не може да компенсира загубата на един голям и платежоспособен пазар като руския. Това каза пред телевизия Bulgaria On Air Георги Минчев, зам.-председател на Българо-руската търговско-промишлена палата.

Припомняме, че по данни на НСИ износът на България расте с 11% през първата половина на 2015 г., благодарение на основните ни търговски партньори в Европа. В същото време година след въвеждането на западните санкции спрямо Русия и въведеното в отговор руско ембарго, търговските ни взаимоотношения с Москва все още не се подобряват.

Икономистът Искрен Пенчев коментира, че България традиционно изнася за трети страни, Балканите и на Изток. Той отбеляза като положителна тенденция експорта на инвестиционните стоки след 2012 г., както и свиването на дела на енергийните ресурси, които страната ни изнася. Все пак страната продължава да е голям износител на суровини и материали.

След въпрос за спада на цените на петрола Георги Минчев припомни, че цената на течните горива сериозно влияе върху себестойността на произвежданата продукция по всички възможни линии.

„Вече можем да говорим за относително трайна тенденция. Очакванията са подобни нива на цените на течните горива между 55 и 80 долара за барел да се запазят в следващия тригодишен период. Това определено е добра новина. ЕС е нетен вносител на енергоресурси и намаляването на тяхната цена повишава конкурентоспособността на икономиката“, допълни Минчев.

Той смята, че това е един от факторите, довели до ръст на експорта. „След кризата през 2008 г. икономиките на страните от ЕС забуксуваха и процесът на следкризисно възстановяване отне доста време. Сега сме във фаза на умерен устойчив растеж“, допълни експертът.

За структурата на българския износ и загубените възможности на руския пазар Георги Минчев каза, че няма как да компенсираме стратегическото значение на този пазар за редица стокови групи, особено машиностроенето и високите технологии. „Русия предстои да се реиндустриализира за трилиони долари в следващите десетилетия и този пазар е изключително важен за редица отрасли в ЕС. Загубата му ще има стратегически негативни последствия за десетилетия наред“, каза той.

Успехът на глобалния пазар може да е резултат само от колективни усилия, допълни Минчев.

Вижте повече във видеото:

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Празников

преди 9 години

Аман от едноклетъчни...първосигнални. Кажат му А и той кряка - Я...Колко продаваме на Русия? - Николко. Сега реват заради тия, дето са се набутали да въртят далавери с Путим. 80 милиона..голям праз. Само за бежанците ни отпуснаха повече. Само комисионните на енергомафията за един месец..ама глупаците реагират..като ***. Бутнеш го в гъзъ и той пърди..*** нароооод. *** та лъщи...!!

28

Анонимен

преди 9 години

Какво изнасяме бе,сороски мишки.Евтини поли и панталони,защото трудът тук е без пари.А за Русия изнасяхме до миналата година само плодове и зеленчуци,просто защото тази евроориентирана демокрация ни унищожи останалите производства.Пука и на Русия за магистална ***,в каквато се превърнахме.

27

бореца

преди 9 години

Пак словесни абракадабри расте износа ама се пита какво точно расте ако са тикви може но какво изнасяме малко пшеница,части от автомобили които западняците не искат да произвеждат като кабели,калъфки за облегалки малко машиностроене и то не цели завършени изделия а само отделни компоненти които се произвеждат в заводи все пак оцелели от соца,пшеница и суровини с ниска степен на преработка,електроенергия!В ЕС не искат и да чуят за нашите храни а сега и Русия не ги иска!

fallback