Снимка: архив Reuters

Акцизът на бездимните цигари скача от 1 октомври. Една кутия, която в момента струва 5,50 лв. по всяка вероятност ще се увеличи с лев. В контекста на приетите промени, Световната здравна организация е изпратила писмо до министерството на здравеопазването, в което се цитира изследване, според което бездимните цигари са също толкова вредни колкото конвенционалните.

Още по темата

 
Д-р Маша Гаврилова от Сдружение "Без дим" смята, че мярката е правилна, защото така продуктите стават по-скъпи и недостъпни за повече хора, което от своя страна ограничава потреблението на тези изделия.

"Колкото е по-висок акцизът, толкова е по-добре по отношение на отказването от тютюнопушенето", каза в студиото на "България сутрин" д-р Гаврилова.

Д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация обаче не се съгласи, че само с висока цена може да се ограничава броят на пушачите.

"Истинската държавна политика по отказването на цигарите включва освен повишаване на акцизите на всички тютюневи изделия, не само на тези, които потенциално са по-малко вредни, включва създаването на програми за отказване, стриктно спазване на мерките за забрана на пушенето и т.н.", аргументира се д-р Хасърджиев пред Bulgaria ON AIR.

Според него повишаването на акциза и съответно на цената на бездимните цигари, ще тласне хората към по-евтиния вариант на доказано вредните обикновени цигари.

Д-р Маша Гаврилова пък каза, че няма как да има дългосрочни данни за вредата на модерните бездимни изделия. Тя обясни, че и те са тютюневи изделия и като такива съдържат вредни вещества.

Двамата обаче бяха категорични, че трябва цялостна политика за ограничаване на тютюнопушенето сред населението и спазване на забраните, защото у нас процентът на младите пушачи е изключително голям.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase