Снимка: Twitter

Жена в дълга бяла рокля и златни обеци едва ли е най-точната представа за символ на политически протести. 22-годишната Алаа Салах обаче се превърна в знакова фигура за протестите в Судан.

Снимката на Алаа, качила се върху кола в суданската столица Хартум, стана символ на недоволството в страната. От декември насам протестите срещу режима на президента Омар ал Башир, който е начело на Судан от 1989 г., са почти ежедневие.

Първоначално повод за протестите стана поскъпването на много стоки, но демонстрантите не след дълго поискаха оставки на правителството и президента.

В понеделник вечерта отново има протест и 22-годишната студентка по архитектура също е там.

"Исках да се кача на колата и да говоря с хората - срещу расизма във всичките му форми, който се отразява на всички в живота им", обяснява Алаа пред CNN.

"Исках да говоря от името на младите. Исках да изляза и да кажа, че Судан е за всички", споделя жената.

Дни по-късно нейните думи и лик са станали освен символ на протестите, и показателен знак за това каква е ролята на жените в обществения живот на страната.

Зад иконичния кадър стои друга жена - Лана Харун. Тя не е очаквала, че скромният й кадър на Алаа, качена върху кола, докато призовава за революция, ще има толкова сериозен отзвук не само в Судан, а и в световен мащаб.

"Тя искаше да даде надежда и позитивна енергия на всички и успя да го направи", обяснява Лана Харун. "Тя представляваше всички судански жени и момичета и вдъхнови всяка жена и момиче на протеста. Беше перфектна", казва Харун.

"Имаме глас. Можем да кажем каквото искаме. Имаме нужда от по-добър живот", отсича тя.

Алаа също била изненадана от реакцията към снимката и видеата от протеста.

"Не го очаквах. Радвам се, че видеото накара хората да обърнат повече внимание на протестите", споделя студентката.

"Техните безсмислици, те ни изгаряха в името на религията. Те ни убиваха в името на религията. Те ни затваряха в името на религията. Но не религията е виновна", казва Алаа, а след всяко нейно изречение тълпата отговаря с "Революция!".

Несъмнено зад успеха на кадъра стои и облеклото на Алаа. Коментатори посочват, че бялото е символ на сила и кураж в суданската култура. Златните обеци на Алаа пък са традиционно племенно бижу. Облеклото на суданката навява спомени за носените дрехи от жените през 60-те, 70-те и 80-те, които също са протестирали срещу военните диктатори в страната.

В страната вече наричат жените от протестите "Кандака" - титла, дадена на нубийските кралици на древен Судан.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase