Снимка: БГНЕС

Общ преглед

В средата на изумрудено зелена идилия, драматичен речен пейзаж, който вдъхнови един от най-известните европейски писатели, птиците кацат върху токсичен остров.

Медицински отпадъци, бяла техника и най-вече пластмасови бутилки са се натрупали в река Дрина в Източна Босна и са образували сметище близо до град Вишеград, заобиколено от драматични планини и крайбрежни дървени кабини. Етикетите на бутилките показват, че някои са плавали по течението от Черна гора, откъдето извира реката, и Сърбия, през която също преминава.

В единия край на езерото водноелектрическа централа е предприела собствени стъпки, за да предотврати запушването на отломките в турбините си - бариера, изработена от съединени нефтени барабани, предназначени да спрат по-нататъшното движение на отпадъците. Гръмотевичната буря предишната нощ обаче доказа неефективността на бариерата - половината боклук е пометен и така или иначе се насочва към турбините.

34-годишният Деян Фуртула, местен активист, през по-голямата част от живота си наблюдава приливите и отливите, които идват с всеки сезон. През пролетта, когато снегът се стопи в планините, водата се втурва надолу по Дрина към Вишеград, носейки със себе си потоп от пластмаса. Постепенно боклуците се изваждат и извозват преди началото на летния сезон, когато туристите се стичат в района. Следващата пролет цикълът започва отначало.

"Преди месец това беше още по-голямо бедствие. Отпадъците покриха цялото езеро" казва Фуртула пред The Sunday Times. "Туристите не могат да повярват, че този проблем е на 20 или 30 години и никой не може да го реши. Пишем на правителството и не получаваме отговори. Местните хора станаха фаталисти."

Проблемът с боклука в Дрина произтича още от разпадането на Югославия през 90-те години, когато страната, през която реката е преминавала, се разпадна на три, всяка от които отговаря за собственото си управление на отпадъците. Депа са изградени на бреговете на реката във всяка община по нейното течение. Когато вали или снегът се топи, отпадъците се измиват право надолу в реката, където периодично се събират.

Всяка държава се отървава от собствения си проблем, като пуска боклукът да тече надолу по течението и да преминава границата, влизайки в следващата страна. През последните месеци нарастващият натиск от местни активисти доведе до това някои общини в Сърбия, точно над границата от Вишеград, да бъдат почистени.

"Само държавата Сърбия е започнала да решава тези проблеми, въпреки че сме в центъра на реката. Горе, където е Черна гора, доколкото виждам, не направи нищо",  кавза Синиша Лакович, сръбски природозащитник.

Виждаме, че част от отпадъците потъват и смятаме, че проблемът може да бъде разрешен само на държавно ниво, защото напразно ще почистим тук, ако Черна гора не започне да премахва незаконните си депа. Този боклук идва тук постоянно и след това се превръща в сизифова задача: ние ще го изнесем, те ще го хвърлят и ние ще продължим да се движим в кръг."

Досега сръбските власти са преместили около 15 000 кубически метра боклук, който се равнява на около шест олимпийски басейна на, извън реката в подходящо сметище. Те също така се опитват да инсталират бариери, за да спрат отпадъците да се движат по-надолу по течението.

В Босна обаче няма такива държавни усилия. Депото за отпадъци до реката във Вишеград все още е огромно: с размерът на няколко футболни игрища и изпълнен с всякакъв вид отпадъци, които можете да си представите, включително стари дивани, хладилници, дървени отломки и хиляди пластмасови принадлежности. Местните жители избират да изхвърлят отпадъците си тук - вместо да плащат, за да ги занесат на официалното сметище - знаейки, че е малко вероятно те да бъдат наказани за това.

Двойка орли кръжат над тях, напомняйки, че тази област е едно от най-богатите местообитания на дивата природа в Европа. Долу на земята, бездомни кучета си играят в боклука. Ден след посещението на The Sunday Times, боклуците пламват, изпращайки огромни облаци вреден дим през водата. Фуртула казва, че това често се случва.

"Политиците винаги се карат за сметищата. Това законно ли е или незаконно? Няма прозрачност", казва той. "Това е откачена ситуация. Трябва да почистим тези депа и да намерим друго място за тях - във вътрешността, а не на брега на реката."

По ирония на съдбата Дрина, която в крайна сметка се влива в Сава, която след това се присъединява към Дунав в сръбската столица Белград, отдавна е метафора за често натоварените отношения между хората на Балканите.

Иво Андрич, носителят на Нобелова награда, живял във Вишеград в средата на 20-ти век, центрира своя роман "Мостът на Дрина" на османската пресечка в центъра на града. Той разказва историите на хората от региона през вековете, в които е стоял там. Днес Вишеград е туристически град, като основна атракция са реката и моста.

"Това е най-красивата река на Балканите. Има много видове риби, тук се лови един от най-големите видове сом. Всичко е за нас" казва Фуртула. "Но всеки просто иска да изпрати своя боклук на съседите си."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар