Снимка: архив, Reuters

Румънското правителство реши да узакони бакшиша, който ще бъде отчитан с отделен фискален бон. Това предвижда извънредно постановление, което беше одобрено днес и ще влезе в сила от момента на публикуването му в "Държавен вестник", съобщава Медиафакс.

В документа се посочва, че под бакшиш се разбира парична сума, предложена доброволно от клиента в допълнение към стойността на доставените стоки или извършените услуги от икономическите оператори, както и рестото, върнато от продавача и невзето от клиента.

Забранено е на фирмите да обвързват под каквато и да е форма доставянето на стоки или извършването на услуги с оставянето на бакшиш. Допълнително инкасираните суми, регистрирани данъчно и счетоводно, ще бъдат отчитани с отделна касова бележка.

Фирмите ще определят с вътрешен регламент дали приходите от бакшиши ще остават на разположение на дружеството или ще се разпределят на служителите.

Ако не се разпределя на служителите, бакшишът ще бъдат облаган като печалба на икономическия оператор - съответно с данък от 16 процента или в случая на микропредприятията - с 3 процента, като ще бъде изключен от сферата на ДДС.

Ако бъде разпределян на служителите, ще се облага като доход на служителите от други източници с данък от 16 процента.

Допълнителните доходи няма да бъдат включени в облагаемата основа на социалните и здравните осигуровки.

Правителството оценява, че след облагането на бакшиша ще събере в държавния бюджет 154 милиона леи (еврото се разменя за 4,43 леи) тази година, 300 милиона леи следващата година, 319 милиона леи през 2017 г. и 338 милиона леи през 2018 г., тоест около 1,11 милиард леи за три години и половина.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase