Снимка: istock

Още в детска и училищна възраст системата и обществото ни научават, че да се впишеш в общото цяло е много по-лесно, отколкото да си индивидуалист с различно мислене. Единици са тези, които по природа се бунтуват срещу статуквото и не се страхуват да изразят инакомислието си.

Истинска загуба би било, ако човек осъзнава, че има различно мислене, различни идеи и стремежи, но не може да ги структурира, да ги изрази.

Ето защо трябва да се научим да мислим индивидуално, независимо и без да се влияем от чуждите нагласи. Умението да взимаме решения на база единствено нашата преценка ни дава огромна свобода, за която не сме подозирали досега.

Как да се научим да мислим независимо?

Практикувайте свободно писане

Тук идват въпросите „за какво да пиша?“, „не мога да измисля нещо“, „на каква тема трябва да е?“. Те ви спират от творческото ви начало, поставят граници, притъпяват креативността.

За да се научите да мислите независимо и свободно е необходимо да дадете воля на въображението си без предварителни граници. Когато имате нужда да помислите, просто седнете и започнете да пишете. Няма значение за какво ще пишете. Важното е да се почувствате свободни да го направите без предварително наложени рамки и граници. 

Подхранвайте любопитството си

Ако досега не сте го правили е време да започнете да търсите нови знания във всяка тема, която ви заинтригува. Важно е да не пренебрегвате теми и области от живота по предварителна презумпция. Вдъхновението може да дойде от всевъзможни канали. Трябва само да сте отворени да го посрещнете.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase