Снимка: Istock

Далечен Бутан е известен с лидерството си в класацията за най-щастливо място. Още през 1972 г. Джигме Синйе Уангчък, който е крал на Бутан по това време, заявява, че „брутното национално щастие е по-важно от брутния вътрешен продукт“. Това негово изявление води до идеята Бутан да се превърне в най-щастливото място, благодарение на стратегии и политики, които да запазят природата на държавата, колкото е възможно по-чиста и непокътната от човешка ръка, а населението да живее в хармония с нея.

За да се реализира идеята за брутно национално щастие, правителството на Бутан поставя щастието на народа като основен приоритет в своето управление.

Журналистката Карен Лим от Her World, прекарва една година в Бутан, за да работи и същевременно да разбере какви са нещата, които правят Бутан толкова смирено и щастливо място. Представяме ви някои от нейните изводи.

1. Щастието не е в това да имаш печеливш бизнес

В Бутан съществуват множество дребни фирми и бизнеси, чиято цел е да помагат на маргинални групи в обществото. Много от местните бизнеси са намерили начин да създават обществени инициативи, чрез които да помагат на отделни групи в социума и да извършват дейност, характерна за неправителствените организации. Което означава, че голяма част от дребния и среден бизнес в Бутан не се стреми към свръхпечалба, а отделя немалка част от приходите си, за да ги върне към обществото и околната среда.

2. Щастието е да принадлежиш към общност

Населението на Бутан е малко – около 735 000 души живеят в държавата плюс три общини в Сингапур. Това означава, че обществото е тясно свързано помежду си и много хора се познават или са роднини. Малките общности помагат и сближават хората, които в други условия в по-големи общества и държави изобщо не биха се познавали и контактували. Принадлежността към някоя от малките общности в Бутан прави хората сплотени и щастливи.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase