Снимка БТА

Ръководителите на двете водещи германски бизнес асоциации заявиха, че не виждат никакъв начин Гърция да остане в еврозоната след вота в неделя.

"Не, ние няма да можем да го избегнем" (излизане на Гърция от еврозоната, б. ред.), заяви пред Ройтерс Антон Бьорнер, ръководител на Асоциацията на германските износители, когато бе попитан дали така нареченият "Grexit" е неизбежен.

Георг Фареншон, ръководител на Асоциацията на германските спестовни банки, заяви: „С вота „Не" гръцкият народ се изказа против основите и правилата на единния валутен блок. Като следствие Гърция трябва да напусне еврозоната“.

"Вървим в посока на Grexit. Еврогрупата по всяка вероятност няма да се подчини по време на преговорите. Въпросът ще е какво ще искат да получат гърците – колко голямо ще е приблизително желаното опрощаване на дълга“, смята и Юрген Михелис, главен икономист на германската банка  BAYERNLB, цитиран от DPA. По думите му Ципрас ще се появи на преговорите с нараснало заради резултата от референдума самочувствие. „Еврогрупата има избор - или да загуби лицето си, или да рискува с Grexit и по този начин да навлезе на непозната територия."

„Рискът от Grexit се увеличи значително след референдума. Възможен е ужасен край, вместо ужас без край“, смята Холгер Шмидинг от Berenberg Bank.

По думите му еврозоната трудно ще стигне до споразумение с това гръцко правителство. „Кабинетът парализира така икономиката, че финансовите нужди на страната скачат с всеки ден. Това затруднява много кредиторите да предложат нещо, което би било достатъчно“.

Най-вероятният сценарий след вота е излизане на страната от еврозоната, смята и главният икономист на Commerzbank Йорг Кремер.

"Гърция няма да получава никакви средства, на 20 юли няма да може да плати на ЕЦБ за притежаваните от нея държавни ценни книжа. След това следва ЕЦБ да не увеличи горната граница за спешните заеми ELA, а гръцките банки ще са заплашени от срив“, казва той. Освен това за правителството ще бъде трудно да посрещне следващите плащания на заплатите и пенсиите. В такава ситуация според Кремер на Атина няма да остане друг избор, освен да въведе нова валута, за да си възвърне способността да се разплаща. „Това ще бъде де факто краят на членството в паричния съюз".

В неделя германският вицеканцлер, икономически министър и фракционен лидер на социалдемократите в Бундестага Зигмар Габриел заяви, че "провеждането на преговори с Гърция за нова спасителна програма в създалата се ситуация е трудно за възприемане. В действителност правителството в Атина разруши последните мостове, чрез които Европа и Гърция можеше да постигнат до компромис. При отказ от правилата на играта на еврозоната, който се изразява с изказаното от мнозинството "не“ (на предложенията от международните кредитори), преговори за програми едва ли може да си представим“, заяви вицеканцлерът на Федерална република Германия.

Президентът на влиятелния германски икономически институт Ifo Ханс-Вернер Зин пък обяви, че "след като Европейският спасителен механизъм обяви в петък, че Гърция е в несъстоятелност и няма да има повече кредити за страната, тази стъпка трябва да поеме и ЕЦБ, като преустанови помощта за страната“.

Още за кризата в Гърция четете в Investor.bg


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase