Снимка: pixabay

Мозъкът е съвършена машина. Все още науката не е успяла да разгадае всички негови механизми. Сънят също е специфичен механизъм, по време на който се случват редица "магии". Не мислете, че сънят е предназначен само да се наспите и да "презаредите батериите".

Във всяка една фаза на съня мозъкът извършва сложни дейности, които помагат на тялото да функционира.

Преминавате през етапи

Сънят има специфични етапи. Първата фаза е така наречената NREM фаза, която се характеризира с бавно движение на очите. Следват NREM 2 и 3 фази, които непосредствено предхождат REM фазата на бързо движение на очните ябълки.

Целият цикъл на съня отнема общо около 90 до 120 минути като човек има средно по 4 или 5 такива на нощ.

Мозъкът се прочиства

Когато някой каже, че се е събудил като чисто нов или прероден, не лъже. Проучване от 2013 година, проведено в Университета в Рочестър констатира, че системите за отстраняване на отпадъци и токсини на мозъка се активират именно по време на сън, пише rd.com.

Тези отпадни вещества се натрупват през деня, а нощем по време на съня организмът успява да се освободи от тях. Още една причина да се стремим да спим достатъчно.

Според Sleep Science, гръбначно-мозъчната течност (ликвор) се изпомпва много по-ускорено по време на съня, отколкото през деня в активно състояния. Чрез този механизъм мозъкът се освобождава от ненужните клетки, които на по-късен етап причиняват дегенеративни заболявания на нервната система, включително болестта на Алцхаймер.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase