Кадър от филма "Високо напрежение"; Снимка: outnow.ch

Докато лидерът може да бъде шеф, не всеки шеф става за лидер. Макар че двете положения много си приличат, се приемат по различен начин. Лидер например звучи по-позитивно. От друга страна, когато мечтаем за по-висока позиция, искаме да ставаме шефове, а не лидери.

Ето и каква е разликата между двете неща:

1. Лидерите водят, а не управляват!

В миналото командирите на бойни племена и отряди са редом до своите „подчинени“. Те се бият рамо до рамо с тях и ги водят, затова и войните са били толкова безстрашни. Лидерът хем напътства, хем участва активно в процеса, докато шефът невинаги е част от самия процес, колкото го дирижира.

2. Лидерите слушат и говорят, а не командват!

Шефовете са свикнали да раздават заповеди и хората да им се подчиняват. Лидерите пък винаги изслушват мнението на опонентите си и колегите си, защото смятат, че са важни.

Лидерите са по-склонни да получават съвети и да дискутират.

3. Лидерите мотивират, а не ужасяват!

По време на работата върху някои проекти служителите си имат своите върхове и спадове. Често тогава техните шефове започват да заплашват и създават напрежение, изисквайки още и още, сега и веднага. Лидерите подхождат по друг начин – те мотивират, когато виждат, че нещата не отиват на добре. Една прочувствена реч, протегната ръка, потупване по рамото, това отново вдига колективния дух и работата продължава.

Още по темата можете да прочетете в Tialoto.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase