Снимка: ЕПА/БГНЕС

Норвежката обществена телевизия Ен Ер Ко (NRK) съобщава, че правителството на Норвегия ще признае съществуването на независима палестинска държава. Норвежкото външно министерство за момента не отговаря на молбата за коментар на Ройтерс. В Норвегия се очаква премиерът и министърът на външните работа да дадат пресконферения, а обявената тема е Близкият изток.

В рамките на деня се очаква и Ирландия също да признае Палестина за държава, съобщи вчера запознат източник.

В последните седмици Испания, Малта и Словения са останалите държави от ЕС, които дадоха индикации, че  планират да предприемат тази стъпка, твърдейки, че решението за две държави е ключово за установяването на траен мир в района, отбелязва Ройтерс.

Норвегия не е член на Европейския съюз, но е близък съюзник с Щатите. Норвежкото правителство отдавна заявява, че ще признае Палестина като държава само ако това има положително въздействие върху мирния процес между Израел и палестинците - в съзвучие с това, което САЩ казаха по този въпрос.

Също така в последните десетилетия Норвегия нееднократно се е опитвала да съдейства за постигането на мир между Израел и палестинците. Миналия месец премиерът Юнас Гар Стьоре заяви, че страната му е готова да вземе решение за признаване на палестинска държава, но все още не е определила кога да го направи.

За момента 9 от общо 27 държави от ЕС признават Палестина като държава. Осем от тях го направиха преди присъединяването си към блока - още след като палестинският лидер Ясер Арафат обяви на 15 ноември 1988 г. Палестина за независима държава - Малта, Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша. Те бяха последвани през 2014 г. от Швеция, която стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase