Снимка: БГНЕС/EPA

Първият шпионски сателит на Северна Корея не е имал "никаква военна употреба", заяви Южна Корея след анализ на останките му.

През май Северна Корея се опита да изведе в орбита това, което определи като първия си военен разузнавателен спътник, но ракетата, която го носеше, падна в морето минути след изстрелването.

Катастрофата предизвика сложна 36-дневна южнокорейска спасителна операция, в която участваха флотилия от спасителни кораби, миночистачи и дълбоководни водолази.

Извлечените части от ракетата и спътника бяха анализирани от експерти в Южна Корея и Съединените щати, съобщи министерството на отбраната в Сеул днес след края на операцията.

Те "прецениха, че той изобщо не е имал военна полезност като разузнавателен спътник", заяви министерството.

Северна Корея заяви, че е разработила шпионския спътник като необходим противовес на нарастващото военно присъствие на САЩ в региона.

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун превърна разработването на военни шпионски спътници в свой основен приоритет.

Пхенян обеща скоро да изстреля друг такъв.

Според държавните медии управляващата партия на Северна Корея " остро" критикува длъжностните лица, отговорни за катастрофата миналия месец.

Съединените щати, Южна Корея и Япония осъдиха изстрелването на сателит от Северна Корея на 31 май като нарушение на резолюциите на ООН, забраняващи на ядрената държава да използва технологии за балистични ракети.

Анализатори твърдят, че има значително технологично припокриване между разработването на междуконтинентални балистични ракети и възможностите за изстрелване на космически спътници./БГНЕС


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase