Снимка: БГНЕС

САЩ, Великобритания и Австралия обявиха специален пакт за сигурност, в рамките на който Австралия ще получи помощ за построяването на атомни подводници, съобщиха Би Би Си и Гардиън.

Споразумението беше обявено със съвместно изявление на американския президент Джо Байдън, британския премиер Борис Джонсън и австралийския министър-председател Скот Морисън, допълва агенция Ройтерс, цитирана от БНР.

Новата инициатива се нарича Аукус и според трите държави тя е от ключово значение за защитата на интересите им в Индийско-тихоокеанския регион, където Китай има все по-засилено военно присъствие.

"Днес предприемаме историческа стъпка да задълбочим и направим официално сътрудничеството между нашите три нации, защото всички осъзнаваме, че е наложително да гарантираме мир и стабилност в Индийско-тихоокеанския регион за дългосрочен период. Трябва да можем да отговорим както на настоящата стратегическа среда в региона, така и на начина, по който може да се развие, защото в бъдеще всяка една от нашите държави, както и светът като цяло ще зависят от свободен и отворен Индийско-тихоокеански регион, който да устои и просперира през идните десетилетия", подчерта американският президент Джо Байдън.

Борис Джонсън посочва, че държавите са естествени съюзници, въпреки че са разделени географски. Според него пактът ще доведе до нови работни места.

Трите държави ще споделят технологии, промишлени бази, ноу-хау, както и вериги на доставки. Партньорството ще се фокусира също върху отбранителните кибер възможности на страните и използването на изкуствен интелект.

Австралия подчертава, че няма намерение да се стреми към ядрени оръжия, но проектът все пак ще я направи едва седмата държава в света, която ще има подводници с ядрени реактори. Според критици на решението то може индиректно да доведе до разпространение на оръжия, посочва Гардиън.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase