Снимки: Reuters

"Търговец на недвижими имоти и собственик на хотели, който вероятно през живота си не е чел книга за външната политика и със сигурност би имал проблеми с обяснението на разликата между сунитите и шиитите, управлява САЩ, най-мощната държава в света: това е Доналд Тръмп", пишат от немският вестник Der Spiegel, цитиран от агенция "Фокус". Според изданието, въпреки факта, че няма опит с външната политика, Тръмп все пак успява да намали заплахата от конфликт в Близкия изток.

"Дори след три години на поста, държавният глава на САЩ Доналд Тръмп продължава да се държи като политик, който знае какво е най-доброто", пишат от Der Spiegel.

"Срещу него се изправят фанатици и милитаристи, които през последните 40 години сутрин, обед и вечер чуват само един лозунг, а именно, че Америка е смъртен враг. Това са иранските аятоласи. Между тях стои 34-годишен петролен принц, който има амбицията да издигне страната си до нови висоти и който по презумпция няма никакви скрупули - това е Мохамед бин Салман от Саудитска Арабия. Това е ситуацията. Кой може да спи спокойно?“, пита авторът на статията.

Според изданието опасната смесица предполага, че може да се стигне до верижна реакция след нападенията над саудитските петролни находища. Рияд може да атакува Техеран, а той – да отвърне на удара. САЩ ще побързат да помогнат на сауидитците и да въвлекат Иран във война. Израел също би се възползвал от ситуацията.

Може да се случи нещо, а може и не. Какво би донесла войната с Иран на Тръмп? Нищо. Това прави този конфликт невъзможен (към настоящия момент) и малко вероятен. Егоизмът на президента на САЩ в този случай по изключение може да се окаже добро нещо.

Избирателите в Америка, включително гласоподавателите на Тръмп, са повече от изтощени от война. На много от тях им е писнало от ангажирането на САЩ в чужбина, докато в страната пътищата са пълни с дупки. С обещанието да прекрати операциите на американски войници в Афганистан и Сирия, Тръмп отрече кампанията си - и спечели. Нова война би причинила големи неразбирателства дори сред собствения му народ.

Тръмп знае това добре и това обяснява защо отново изглежда колеблив след атаките срещу саудитските петролни съоръжения. В неделя той заплашваше повече или по-малко Техеран , че САЩ винаги бяха готови да отвърнат на удара. В понеделник обаче вече бе далеч по-спокоен.

Тръмп е наясно, че бърз военен успех срещу Техеран, който той би могъл да продаде на своите избиратели, не може да бъде гарантиран. Вместо това може да се наложи САЩ да нагазят в кърваво, продължително и скъпо клане, което ще се води на много фронтове. Атака на саудититците или американците ще завари иранците единни и ще засили волята им за съпротива. И дори с ограничен военен удар, бърз крах на Техеран на фронта на преговорите не би бил безопасен.

Крайната цел на Тръмп е преизбирането. В крайна сметка Иран е вторичен проблем. Само изборите през 2020 г. са важни. Ето защо не може да се разчита на война, която ще доведе след себе си загинали американски войници и икономически проблеми. Дипломатическото решение остава най-добрият път за Тръмп в тази криза. И затова той се надява на голяма „сделка".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase