Архив: Reuters

България е сред европейските държави с най-проблемна икономика. Това става ясно от доклада на Европейската комисия за наблюдение върху икономиката на държавите членки, известен още като Европейски семестър.

България е поставена в една категория за страни с "прекомерни макроикономически дисбаланси" с Италия, Франция, Хърватия, Португалия и Кипър. Това означава, че Брюксел ще продължи да следи под лупа какво се случва у нас и да издава препоръки на властите как да се справят с положението и през тази година.

Основните рискове според Брюксел са свързани с високата корпоративна задлъжнялост, слабия банков надзор, големият брой необслужвани кредити, както и нереформираният пазар на труда. Тези констатации бяха обнародвани и преди година.

Сега Еврокомисията прави същите заключения, добавяйки, че подобрение се отчита навсякъде, с изключение на образованието на малцинствата, здравеопазването и системата за определяне на минималната заплата. За последната Брюксел намира, че не е обвързана с производителността и расте по-бързо от нея. Изтъква се, че няма напредък и по важния за чуждите инвеститори проблем със законодателството за несъстоятелността.

Брюксел отчита като плюсове високия икономически растеж, подобрената събираемост на приходите, свиването на сивата икономика и на недекларирания труд, програмите за интегриране на младите и на дългосрочно безработните в търсенето на работа.

От друга страна финансовият сектор продължава да се оценява като уязвим особено по отношение на банковия и небанковия надзор. България беше поставена сред рисковите държави по Европейския семестър след краха на КТБ.

В тазгодишния доклад се казва, че стабилността на банковия сектор е подобрена, но това е за сметка на увеличаване на корпоративната задлъжнялост и нереформиран пазар на труда. Продължават да остават неразрешени проблемите, свързани със слабото управление и надзор от страна на БНБ, които бяха констатирани след фалита на 4-тата по големина банка в страната.

Все още остава да се изпълнят препоръките от банковите и застрахователните стрестестове, които бяха направени миналата година. Изтъква се, че препоръките, дадени на частните банки от БНБ, все още не са приложени.

Сред проблемите пред стабилността на българската икономика се отчитат високата задлъжнялост на частния сектор и големия брой необслужвани кредити.

Състоянието на пазара на труда също предизвиква безпокойство заради ниската заетост, високата дългосрочна безработица и различията между търсените специалисти и предлаганото на пазара.
Балансът на бюджета не предизвиква вълнения у Еврокомисията, тъй като дефицитът и публичният дълг са по-ниски от европейските лимити.

Еврокомисията съобщава, че предстоят срещи с правителството, социалните партньори и Народното събрание, за да се обсъди как по-бързо да се отстранят проблемите и да се стаблизира икономиката. Европейски комисари щели да дойдат лично у нас да насърчат реформите.

През миналата година само една европейска държава е успяла да се измъкне от рисковете за стабилността на икономиката си - Финландия. Общо 12 държави остават под наблюдението на Брюксел заради макроикономическата си ситуация - шестте, с които сме ние с прекомерни дисбаланси, както и други 6, където диспропорциите не са така големи - Германия и Холандия заради прекалените им излишъци, както и Ирландия, Словения, Испания и Швеция.

Гърция не е част от Европейския семестър, тъй като икономиката й е на спасителна програма.
Еврокомисията предлага Австрия да бъде глобена с 29,8 млн евро заради подправени икономически резултати. След разследване се установило, че поради небрежност в провинция Залцбург на Евростат били пратени грешни данни за дефицита и дълга на Австрия.
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase