Снимка: архив, Reuters

Европейският съюз и афганистанското правителство се договориха за връщането на незаконните имигранти, пристигнали в Европа.
 
Споразумението, огласено снощи в Брюксел, не уточнява бройката на афганистанските граждани, които ще бъдат върнати, но според някои медии става дума за поне 80 000 души през следващите 2 години.
 
По данни на статистическата агенция на ЕС Евростат в страните членки има около 180 000 афганистански граждани, които са подали молби за убежище. Това ги нарежда на второ място сред сирийските бежанци, които наближават 350 000. Броят на тези, които не искат бежански статут, е неизвестен.
 
Съгласно споразумението европейските държави ще могат да връщат само афганистански граждани, на които е отказана закрила в ЕС и които са приключили целия процес на искане на убежище, включително обжалванията на отказите.
 
Европа ще организира и плати транспорта, като ще използва както редовните линии, така и чартърни самолети. На борда на всеки от тях ще има до 50 афганистански граждани, които ще бъдат придружавани от служители по сигурността. Полетите могат да се осъществяват от една държава или да събират от няколко, като организацията ще бъде поверена на граничната агенция на ЕС.
 
На връщане ще подлежат само хора с афганистански документи за самоличност или такива, които имат европейски документ за връщане. Властите в Кабул ще могат да изпращат обратно в съответните европейски държави онези от репатрираните, за които се окаже, че не са афганистанци. Ограничения има и за непълнолетните – те ще могат да бъдат качвани на самолетите, само ако европейските власти успеят да проследят роднините им.
 
За да може да се осъществи операция от голям размер, ЕС и правителството в Кабул ще изучат възможността дали да не построят отделен терминал на столичното летище, който да приема само полетите на връщаните мигранти.
 
Европейският съюз ще плати и разяснителна кампания в Афганистан, която ще обяснява на потенциалните имигранти, че получаването на бежанска закрила е единственият начин да останат в ЕС и че не всички ще могат да я получат. Финансиране ще има и за програми за реинтеграция на върнатите имигранти.
 
Тези средства ще бъдат отделно от помощта за развитие, която ЕС предоставя на Афганистан. Днес върховният представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини категорично отрече сделката за връщането на афганистанските мигранти да е свързана с продължаване на финансовата помощ за Афганистан. Тя посочи, че двата процеса са протекли паралелно, но независимо един от друг. Преговорите по условията за връщане са продължили 6 месеца и са водени от дипломатическата служба на ЕС.
 
Днес в Брюксел тече международна конференция за Афганистан, в която участват над 70 държави, включително ЕС и Съединените щати, както и 20 международни организации, сред които ООН се представя от генералния си секретар Бан Ки Мун.
 
В началото ѝ ЕС обяви, че ще осигури по 1,2 милиарда евро годишно до 2020 г. за извършването на реформи и в подкрепа на афганистанските институции. Могерини призова останалите участници да дадат още толкова, за да се гарантира икономическото развитие на страната, което да позволи намаляването на броя на мигрантите.
 
Евростат съобщава, че през 2015 г. най-много афганистански граждани са подали молби за убежище в Унгария (46 000), следвана от Швеция (41 000). В България са регистрирани 6165 кандидати за бежански статут от Афганистан, които са втори по численост след иракчаните.
 
Афганистанците са втората по големина група от кандидати за закрила в ЕС след сирийците. Около 180 000 души са пристигнали в ЕС миналата година. Следват иракчаните, косоварите и албанците. Афганистанските граждани, чакащи убежище, са 14% от всички, регистрирани в ЕС през миналата година, според данните на Евростат.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase