Снимка: Reuters

Тереза Мей искаше Великобритания да остане в Европейския съюз, но правителството, което обяви, не оставя особено място за съмнения, че новата британска министър-председателка има намерение да изпълни волята на избирателите и да извади страната от 28-членния блок.

Мей назначи водещи евроскептици (включително непредвидимия Борис Джонсън и страховития Дейвид Дейвис) на основни международни постове в кабинет, от който отпаднаха много членове на администрацията на предшественика й Дейвид Камерън.

Джонсън, новия външен министър на Великобритания, заяви вчера, че това е възможност, която не трябва да бъде пропусната - "да се промени глобалния профил и идентичността на Великобритания като голям глобален играч". През първия си пълен ден на поста Мей разпусна богаташката столична клика на Камерън, известна като "Групата от Нотинг Хил", по името на модния квартал на бившия премиер в Западен Лондон.

Замяната на Гоув, министърката на правосъдието Лиз Тръс, и новата министърка на образованието Джъстин Грийнинг са посещавали държавни училища - както и самата Мей.

Промените са сигнал, че Мей цени социалната мобилност и постигнатия със собствени сили успех. Те потвърждават и обещанието, което тя направи пред "Даунинг стрийт" 10, преди да поеме поста: "Ще направим Великобритания страна, която работи не само за малцина привилегировани, а за всеки един от нас". Около 52 на сто от британците, които гласуваха на 23 юни, поискаха да напуснат ЕС - позиция, която намира безкомпромисен израз в международното лице на новото правителство чрез триумвирата Джонсън, Дейвис и Фокс.

Джонсън, популярният бивш кмет на Лондон, помогна на на кампанията за напускане на ЕС да спечели референдума. Но назначението му за външен министър предизвика известно смайване по света.

Френският външен министър Жан-Марк Еро заяви, че Джонсън е излъгал британците, за да спечели референдума миналия месец и сега е "притиснат до стената, за да защити страната си и да изясни отношенията си с Европа".

Джонсън със сигурност не е очевидният избор за британски дипломат номер едно. Той има международна известност - но с разчорлената си ексцентричност, латински афоризми и очевидно недипломатични гафове.

През април Джонсън предположи, че президентът на САЩ Барак Обама изпитва "наследствена неприязън" към Великобритания, защото е отчасти кениец. Запитан на кого ще се извини най-напред, Джонсън заяви, че "Съединените американски щати ще са начело на опашката".

По време на първия си работен ден вчера Джонсън спазваше по-сериозен тон. Роденият в САЩ Джонсън, който има и турска кръв, заяви, че Великобритания напуска ЕС, но "това по никакъв начин не означава, че напуска Европа".

"Но ако Борис Джонсън успее да реализира потенциала си, той ще инжектира адреналин в цялото външно министерство, цялата дипломация, което е толкова нужно точно сега", заяви Мейър по "Скай нюз".

По-малко известен от Джонсън, но поне също толкова важен за бъдещето на Великобритания е 67-годишният Дейвид Дейвис, новият държавен министър за напускане на Европейския съюз.

Дейвис, който е работил за консервативния премиер Джон Мейджър по време на болезнените отношения с ЕС през 90-те, е един от най-твърдите евроскептици в британската политика. Той ще ръководи ново министерство, натоварено със сложната задача да "разведе" Великобритания с блока, но и да изгради нови отношения с него.

Либертарианецът Дейвис - бивш резервист от специалните сили, който се хвали, че носът му е чупен пет пъти, воюваше с Мей години наред по въпроса за правомощията на британските шпионски агенции, които тя надзираваше като вътрешен министър, а той смята, че са прекалено нахални.

Дейвис е казвал преди, че Великобритания трябва да възприеме "бърз, но премерен" подход към преговорите за Брекзит, като задейства член 50 от европейската конституция, формалният старт на двегодишни преговори за напускане, преди началото на 2017 г.

Лидерите на ЕС обаче притискат Великобритания да започне формалните преговори за напускане по-скоро и предупреждават, че тя не може да има достъп до единния европейски пазар от 500 милиона души, без да приеме свободното движение на гражданите на ЕС - проблем за мнозина британци поддръжници на Брекзит.

В същото време новоназначеният финансов министър на Великобритания Филип Хамънд се опита да успокои пазарите и обществото, заявявайки, че страната няма нужда от извънреден бюджет, въпреки въпросителните, тегнещи над британската икономика след референдума.

Хамънд призна, че референдумът за Брекзита е имал "смразяващ ефект" върху инвестициите. "Предизвикателство номер едно е да стабилизираме икономиката и да изпратим сигнали за увереност в бъдещето", подчерта той.

"Не обръщаме гръб на света". Поне така твърди Хамънд.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase