Снимка: Reuters, архив

НАТО ще предложи с Украйна и Грузия да се установи тясно сътрудничество като с партньори, каза генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг на експертен форум във Варшава на тема "НАТО в защита на мира: 2016 и след това", организиран в рамките на започващата днес в полската столица среща на върха на НАТО, предаде ТАСС.

НАТО ще продължи тясното си сътрудничество с Украйна и с Грузия като с партньори, но неизменен остава принципът за "отворените врати" в алианса, каза той.

Столтенберг припомни, че Украйна е взела решение за продължаване на реформите и действа с намерение да стане член на алианса, тъй като модернизира отбранителната си промишленост. По отношение на Грузия Столтенберг припомни, че тя иска членство в НАТО и че алиансът поддържа усилията за реформиране на грузинските въоръжени сили и привеждането им към стандартите на северноатлантическия пакт.

Алиансът трябва да остави отворени вратите си, ние сме длъжни да приемем онези, които ще изпълнят всички условия, каза Столтенберг.

За Русия той заяви, че тя е неделима част от европейската безопасност.

Пред участниците в експертния форум Столтенберг потвърди, че днес ще бъде взето решението за разполагане на четири батальона на НАТО в Източна Европа на ротационен принцип в Литва, Латвия, Естония и Полша. Това ще гарантира, че нападение срещу една от страните от алианса, ще бъде посрещнато с отговор от всички страни, каза той. Столтенберг потвърди също, че в Румъния ще се сформира многонационална бригада, която ще укрепи "нашите позиции в югоизточната част на алианса, ще увеличи защитата от хибридни заплахи, кибератаки и от удари на балистични ракети, идващи отвъд пределите на евроатлантическото пространство".

Столтенберг каза, че всички предприети мерки имат отбранителен, пропорционален и прозрачен характер и отговарят напълно на международните задължения на алианса.

Генералният секретар каза заяви също, че НАТО ще увеличи сътрудничеството си с ЕС по въпросите за миграцията, хибридните заплахи и кибератаките.

Пред участниците в дискусията полският президент Анджей Дуда каза, че Брекзит може да доведе до увеличаване на активността на Великобритания в алианса. Парадоксално, но ролята на Великобритания и нейната активност в алианса може да се увеличат при Брекзита. Обединеното кралство може да поиска да компенсира своя изход от ЕС с активност в друга международна организация, каза Дуда.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase