Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Руският печат коментира съобщенията, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган е писал на руския лидер Владимир Путин, за да се извини за свалянето на руския бомбардировач Су-24 от турската военна авиация през ноември.

Москва дочака от Турция извинения за гибелта на руския летец, пише "Лента". "Помирителните стъпки обаче може би са малко закъснели - Турция толкова време не искаше да поднесе извинения, че неизбежно ще остане утайка", отбелязва електронният вестник.

"Аргументи и факти" цитира турския премиер Бинали Йълдъръм, съобщил чрез Тwitter, че "в сряда или четвъртък" Ердоган ще разговаря с Путин по телефона. Йълдъръм добавил, че Анкара е готова да плати на Москва обезщетение за сваления самолет.

Експерти дадоха висока оценка на постъпката на турския лидер, посочва "Независимая газета". Ориенталистът Виталий Наумкин, цитиран в статията, очаква "по-нататъшни компромиси" от страна на Ердоган, чието писмо според него издава, че президентът на Турция има нужда от Русия, тъй като е останал с "малко на брой съюзници и приятели, при това с рязко влошени отношения с всички, по всички направления".

Още по темата

Кремъл неведнъж е отправял сигнал, че именно извиненията и обезщетенията (за унищожения самолет и за семейството на летеца) са задължително условие за възстановяване на диалога с Анкара. Съвсем доскоро Ердоган упорито отказваше да се извини, но неочаквано промени своя подход, отбелязва "Комерсант".

Според високопоставен събеседник на вестника руските власти са приели извиненията на Анкара. "От самото начало смятахме, че без разкаяние за стореното изобщо не може да става дума за нормализиране на отношенията. Това, че те се усетиха и признаха вината си - макар и след толкова време - достатъчно ни задоволи. По-добре късно, отколкото никога", казва той.

Военни източници на "Комерсант" твърдят, че освен официални извинения Москва очаква от Анкара "активни стъпки в борбата с терористите". Експерти обаче заявяват, че основният дразнител в двустранните отношения е премахнат и възстановяването им може скоро да започне. Тази седмица се очаква в Сочи да пристигне за участие във форум турският външен министър Мевлют Чавушоглу, напомня изданието.

Подобряване в руско-турските отношения би могло "сериозно да промени ситуацията най-малко на три големи пазара в двете страни. Но и при най-благоприятно развитие на нещата те (отношенията) няма скоро да се върнат на предишното равнище", прогнозира "Комерсант".

Източник на "РБК" от руските дипломатически среди очаква размразяване на двустранното сътрудничество; според него "може да стане въпрос за постепенно вдигане на (руските) санкции спрямо Турция".

Служител от финансово-икономическия блок в руското правителство уточнява, че кабинетът ще готви препоръки за премахване на антитурските санкции, ако Путин нареди, но засега няма такива инструкции. Наталия Тимакова, прессекретарят на премиера Дмитрий Медведев, казва пред "РБК", че правителството очаква "политическа оценка и нареждания от президента".

Ердоган е решил да се извини под натиск на турския бизнес, понесъл загуби от санкциите на Москва - това са и хотелиерите, и производителите на селскостопанска продукция, коментира икономистът Алексей Портански. Турският лидер може би се е повлиял и от влошаването на отношенията със САЩ и ЕС заради бежанския проблем, смята политологът Виктор Надеин-Раевски. Това според него обяснява и започналото помиряване на Турция с Израел след шест години дипломатическа конфронтация.

"Москва ще трябва да си помисли сериозно как правилно да отговори" на турските извинения, пише "Ведомости".

Всекидневникът цитира политолога Синан Юлген от Истанбул: "Турция казва за вътрешно ползване, че в Москва е пратено писмо с израз на известно съжаление, а Москва твърди, че писмото съдържа извинение. Май както Анкара, така и Москва интерпретират писмото така, че версията им да отговаря на очакванията на публиката".

Ердоган смята, че точно сега е подходящият момент, за да получи нови козове, коментира наблюдателят Алексей Малашенко.

"Ситуацията около Турция рязко се промени - Анкара си развали отношенията с Европа и Ердоган тутакси горещо приветства излизането на Великобритания от ЕС. Едно подобряване на отношенията с Москва ще даде на Анкара възможността отново да представи Европа като несериозна фирмичка, от която всички бягат и която няма да се справи с бежанския поток, защото е оскърбила турците. Ердоган сметна за възможно да си жертва самомнението и вместо за пореден път да демонстрира харизма и мощ, направи противоположния ход, с което изненада Москва - без да коленичи, може да си върне икономическите и стратегическите изгоди", обяснява експертът.

Москва също ще трябва да разработи нова линия на поведение - "Путин трябва да избере такъв тон, че да не засегне чувствата на Ердоган, инак той може да обърне гръб и да не се върне втори път", предупреждава аналитикът.

Предстои изпитание за руската дипломация, изтъква той. Как например Москва да се откаже от изявленията, че Турция поддържа връзки с "Ислямска държава"? Но и Москва може блестящо да разиграе турската карта - тя е коз и в отношенията със страните от ОНД с преобладаващо тюркско население, и в отношенията с Европа и с Близкия изток, казва Малашенко.

В коментар на същата тема изданието "Военное обозрение" цитира турската пословица "Affet, ama unutma" и я превежда: "Прости, но недей забравя".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase