Снимка: Reuters, архив

Украйна и Холандия решиха да удължат сътрудничеството в разследването на катастрофата с малайзийския боинг над Донбас до 1 август 2016 г. Това съобщи днес ръководителят на украинската правителствена следствена комисия Генадий Зубко, който представи украинския доклад от разследването, предаде ТАСС.  

Още по темата

"Проучихме техническите резултати, комисията ни не приключва работа и ще продължи да се консултира с групата, която води разследването, и с нашите специалисти от външното министерство, които се занимават с правната страна", каза Зубко.

"Трябва да се има предвид, че на територията на Украйна все още има останки от загиналите", напомни украинският заместник-външен министър Елена Зеркал.

Украйна за пореден път обвини за катастрофата бунтовниците от Донбас. Според Зубко ракетата, поразила боинга на авиокомпания "Малейжа еърлайнс", е била изстреляна от територия под контрола на сепаратистите от самопровъзгласилата се Донецка народна република (ДНР).

Шефът на украинската комисия заяви, че тя е изстреляна от района на Снежное. Той подкрепи твърденията си с видеоклип с компютърен модел на ситуацията, на който ракетата се движи срещу самолета.

"Тя е трябвало да порази пилотите на самолета, за да направи невъзможно евентуално аварийно кацане", каза Зубко, цитиран от Франс прес. От 8000 малки парчета от шрапнел, 700 са попаднали в телата на пилотите", добави той.

Според Зубко украинските изводи съвпадат с данните в холандския технически доклад, но международното разследване не уточнява мястото, от което е изстреляна ракетата, нито кой я е изстрелял. Украинците смятат за отговорни руските военни, разположени според тях от Москва в района на конфликта в подкрепа на бунтовниците, отбелязва АФП.

Коментирайки холандския доклад, Зубко отхвърли като неоснователни обвиненията към Украйна, че не е затворила своевременно въздушното си пространство. “Препоръките на Международната организация за гражданска авиация (ИКАО) бяха стриктно спазени”, каза той.

По-рано днес в телефонен разговор украинският президент Петро Порошенко и холандският премиер Марк Рюте обсъдиха по-нататъшния механизъм за разследване на трагедията с боинга. Те се договориха окончателното решение за него да вземе под внимание наказателното разследване, което се извършва от Украйна, Холандия, Австралия, Малайзия и Белгия.

Междувременно руският  замеснтик-външен министър Сергей Рябков заяви, че холандското разследване за катастрофата на малайзийския боинг над Източна Украйна през лятото на 2014 г. е пристрастно и изпълнява политическа поръчка.  

"Можем само да съжаляваме, че въпреки нееднократните опити и искания на Русия за цялостно и безпристрастно разследване, което да вземе предвид цялата информация, с която разполагаме, е налице очевиден опит да се направи пристрастно заключение и да се изпълни политическа поръчка", заяви Рябков.

"Разчитаме, че занапред тези отклонения от нормата, от това как трябва да се разглеждат такива въпроси, ще бъдат коригирани", добави Рябков.

Реакцията от САЩ също не закъсня. Белият дом нарече публикуването на холандския доклад по разследването за катастрофата на малайзийския боинг над Източна Украйна "важен жалон" в усилията за подвеждане под отговорност на виновниците за свалянето на самолета през юли 2014 г., предаде Асошиейтед прес.

Говорителят на Съвета за национална сигурност Нед Прайс каза, че преценката на Белия дом остава непроменена: "Полет МН-17 е бил свален от ракета земя-въздух, изстреляна от контролирана от проруските сепаратисти територия в Източна Украйна."

В декларация на Белия дом, оповестена днес, се казва, че холандското разследване е извършено професионално, според международните норми и препоръчителната практика, и трябва да служи като база за по-нататъшно разследване с цел да бъдат идентифицирани виновниците за свалянето на самолета, при което загинаха 298 души.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase