Снимка: Reuters, архив

Гражданите на Гърция ще бъдат засегнати от 40 на сто спад в покупателната им сила, ако страната замени еврото с предишната си валута – драхмата, смятат анализатори.

"Първоначално ще има масови разпродажби, което ще доведе до спад в диапазона 30 до 40 на сто спрямо долара", казва пред Bloomberg Нийл Джоунс, търговски директор в Mizuho Bank Ltd в Лондон. "Ще се стигне до нови исторически дъна" при драхмата, добави той.

Рискът Гърция да напусне 19-членната еврозона се разраства, след като премиерът Алексис Ципрас свика референдум във връзка с предложенията на кредиторите за реформи в замяна на финансова помощ. Въпреки че за Джоунс и анализаторите от ING Groep NV и Credit Agricole SA този най-лош сценарий не е базовият, те започнаха да мислят как драхмата ще търгува, ако Гърция излезе от валутния съюз.

По-слабата валута може да помогне на гръцката икономика да нарасне чрез увеличение на износа и повече инвестиции от чужбина. Тези потенциални ползи рискуват обаче да бъдат компенсирани от "структурно по-високите разходи за финансиране" за Гърция, счита Валентин Маринов, ръководител на изследователското звено на Credit Agricole SA в Лондон.

"Една от причините да се смята, че гърците искат да останат в еврозоната, и в крайна сметка ще го направят, е тежката икономическа цена, която тяхната икономика ще трябва да плати при Grexit", казва Маринов.

Експертът изчислява въз основа на предишни финансови и банкови кризи, че спадът на гръцките пари ще е равносилен на 40% спрямо долара в рамките на следващите 12 месеца.

Гърция прие еврото през 2001 г., попадайки в първата вълна от държави, които се присъединиха към валутния съюз след началото му през 1999 г. До момента нито една страна не е напуснала блока, като няма и официален механизъм как точно това да се случи.

"Това ще бъде донякъде безпрецедентно, тъй като се смята, че еврото е необратим проект", каза Нийл Джоунс. Връщането към драхмата ще бъде "много сложно, много тежко, ще отнеме много време", отбелязва той.

Ръководителят на звеното за валутни стратегии на ING в Лондон Крис Търнър споделя тезата на Джоунс и Маринов, че Grexit не е най-вероятният сценарий.

"В светлината на излизането на Гърция от еврозоната, мисля, че очакванията за 50% спад (на гръцката валута спрямо долара – бел. ред.) изглеждат подходящи", каза той.

Всичко за кризата в Гърция четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase