Снимка: БТА

Правозащитна организация съобщи, че десетки разложени трупове са донесени от морето в последния месец до бреговете на западния щат Рахин в Мианма, предаде Асошиейтед прес. Крис Леуа от организацията "Аракан проджект", която  наблюдава изолирания северен Рахин повече от десетилетие, днес съобщи, че между 12 и 24 май на брега са били изхвърлени 47 тела.

Предполага се, че някои са на мюсюлмани от народността рохингя, опитали се да избягат от кораби на трафиканти край западното крайбрежие, докато другите са на бангладешци. Според Леуа повечето от жертвите са се удавили опитвайки се да доплуват до брега.

Група от повече от 700 мигранти пристигна в северната част на Мианма, на границата с Бангладеш, шест дни след като мианаманският флот ги намери наблъскани в кораб в Бенгалския залив, съобщи Франс прес.

Вашингтон заяви, че следи много внимателно съдбата на тези мигранти - поредната група, открита в морето от началото на мигрантската криза в Югозападна Азия, за която международната общност научи в началото на май.
Около групата от 608 мъже, 74 жени и 45 деца цари неяснота. Мианма твърди че повечето идват от Бангладеш и не са рохинга - мюсюлманско малцинство, лишено от гражданство и подложено на всевъзможна дискриминация в Мианма. Мианманските власти отказват да ги признаят за граждани, твърдейки, че идват от Бангладеш.

Двете страни все още не намират решение за съдбата на първата група от повече от 200 имигранти, които от дни се намират на границата. "Следим внимателно случващото се, тъй като искаме да сме сигурни, че с тези невинни хора на борда се отнасят добре", заяви американският помощник държавен секретар Ан Ричард в Джакарта, дни след като посети бежански лагер в Западна Индонезия.

Бангладешки университетски преподаватели са получили смъртни заплахи от екстремистка групировка, съобщи Ройтерс. Заплахите подхранват обстановката на страх след убийствата тази година на трима интернет критици на религиозния национализъм в преобладаващо мюсюлманската страна.

Полицията разследва заплахите, получени от над десет представители на академичните среди - от заместник-ректора на университета в Дака до бившия председател на университетската комисията за стипендиите - държавния министър на вътрешните работи Асадузаман Хан. "Разпоредих щателно разследване", каза Хан, уточнявайки, че
 заплахите са отправени от базираната в Бангладеш ислямистка групировка "Ал Каида ансарула бангла тийм", поела отговорност за убийството на блогърите.

В последните месеци бангладешката полиция е арестувала 15 души, включително ръководителя на отдела за информационни технологии в компанията за безалкохолни напитки "Кока-Кола Ко", за подозрителни връзки с групировката "Ислямска държава".

Властите се опасяват, че ислямистката организация може да разшири влиянието си сред мюсюлманите в Южна Азия. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase