Найджъл Фараж. Снимка: архив, Ройтерс

С приятели като тези на кого са му нужни врагове? Това гласи заглавието на авторска статия в британския вестник "Експрес" на лидера на Партията за независимост на Обединеното кралство /ЮКИП/ Найджъл Фараж, посветена на интеграционната политика на Европейския съюз и отношенията с Русия.

"Разбира се, че съм ставал свидетел на пламенната природа на ЕС по отношение на експанзиониситчната идеология. Най-вече при присъединяването от ЕС на страни от Югоизточна Европа като Румъния и България към свободното движение на хора", посочва Фараж.

По думите му всеки е можел да предвиди силното желание на "граждани, които често пъти са притиснати в бедни общества със съмнителна демократичност", да се преместят другаде, за да се възползват от възможността да си подобрят живота.

Според Фараж последиците от това са били заметени под килима в полза на "нереалистична, наивна паневропейска идеология, която не е в интерес на членовете на ЕС".

В статията си лидерът на ЮКИП обръща сериозно внимание и на отношенията с Москва. Според него свалянето на Виктор Янукович от власт е породило параноя у руския президент Владимир Путин, а резултатът е бил демонстрация на сила от страна на Русия и "кражбата на Крим".

Фараж отбелязва също, че без да си дава сметка за последствията, ЕС е предприел стъпки за изграждане на по-близки отношения с бивши съветски сателити, които според руското мислене все още "трябва да клонят към Москва".

В частност той визира отношенията със страни като Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна и изразява мнение, че със сигурност трябва да се очаква Путин да приеме това като провокация.

Според лидера на ЮКИП не трябва да бъдат предприемани действия, които да се възприемат като преднамерено изолиране на Русия, тъй като тя е съсед на ЕС, а според някои тя може да е полезен стратегически партньор във външната политика.

"Последният път, когато ЕС флиртуваше с интеграция в това, което Русия смята за нейни територии, резултатът бе гражданска война", пише той.

Фараж отбелязва също, че разширяването на перспективите за еврочленство на Украйна ще изискват промени в договорите, което предвид създалия се климат на все по-голям евроскептицизъм и предстоящия референдум в Обединеното кралство може да се окаже "кутия на Пандора, която Брюксел може да не иска да отваря".

/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase