Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Снимка: архив, Ройтерс

НАТО среща трудности при създаването на планираните нови сили за бързо реагиране - главен елемент в ответните действия на Северноатлантическия съюз на анексията на Крим от Русия - заради недостиг на техника и спорове за финансиране, предаде Ройтерс, като се позова на дипломати.

Още по темата
На срещата в Уелс през септември лидерите на държавите от НАТО решиха да създадат нови "авангардни" сили с численост от 5000 военни от сухопътните войски с подкрепа от ВМС, ВВС и специални сили, за да вдъхнат увереност на източноевропейските съюзници, обезпокоени от действията на Русия в Украйна.

Лидерите на НАТО планираха сили за бързо реагиране, които в случай на нужда да окажат подкрепа на държави от Източна Европа - включително страни, доминирани от Съветския съюз през Студената война, но сега членуващи в НАТО. Замислено бе части от тези сили да са готови за действие за два дни, в сравнение със сегашните сили за бързо реагиране на НАТО, които имат пет дни, за да се подготвят за действие, отбелязва Ройтерс.

"Установихме, че изграждането на такива възможности е свързано с по-големи трудности от онези, които очакваше НАТО, когато взе решението в Уелс", каза пред журналисти британският посланик в НАТО Адам Томсън. Една от причините е намаляването на въоръжените сили на НАТО, както и ограничаването на способностите за прехвърляне на техника в различни райони на Европа след Студената война.

"Много силно се отдалечихме от възможностите, които НАТО бе създала за колективна отбрана през Студената война", добави Томпсън.

Външните министри на страните в НАТО ще се срещнат идния вторник, за да направят преглед на напредъка, постигнат след Уелс, посочва Ройтерс. НАТО очаква министрите на отбраната да одобрят числеността и предназначението на "авангардните" сили през февруари догодина. Дипломати обаче смятат, че тези сили ще бъдат изцяло оперативни най-рано през 2016 г.

Друг дипломат от НАТО, пожелал анонимност, каза, че дебатите за "авангардните" сили ще се фокусират към въпроса: "Кой ще плати и кой ще осигури войници и техника?" Очакванията са европейските страни да поемат водеща роля. Но поради дългогодишните финансови ограничения, европейците може би ще разчитат на Съединените щати за тежка военна техника и за разузнаване, посочва Ройтерс.

По-малко от стотина военни от НАТО се очаква да бъдат базирани в балтийските страни, Полша, Румъния и България за организационната работа. "Авангардните" сили ще извършват ротация между различни страни всяка година и в този процес ще бъдат ангажирани държавите, разполагащи с най-добра техника - Великобритания, Франция и Германия, добавя Ройтерс.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase