Снимка: архив, Reuters

Популациите на около 3000 животински видове в дивата природа са намалели с над 50 процента през последните няколко десетилетия, показва ново проучване на природозащитната организация Световен фонд за дивата природа (WWF), цитирано от Ройтерс и АП.

Проучването, огласено днес, показва, че популациите на риба, птици, бозайници, земноводни и влечуги са намалели с 52 процента в периода 1970-2010 г. - далеч по-бързо, отколкото в предвижданията. Най-тежко е положението при сладководните обитатели - 76 процента, докато при морските и сухоземните видове спадът е от по 39 процента.

Организацията в голяма степен вини човешкото вмешателство в природата за наблюдавания драстичен спад. Ловът, риболовът и влошаването на естествените хабитати са посочени като главни заплахи за дивите животни по света. Други основни фактори за негативната тенденция са глобалното затопляне, инвазивните видове, замърсяването и болестите.

 "Все още има надежда", казва Кен Норис, научен директор на Лондонската зоологическа общност. По думите му опазването на  природата изисква съсредоточени действия, политическа воля и подкрепа от бизнеса.

Световният фонд за дивата природа публикува доклада "Живата планета" на всеки две години. Преди две години същият доклад изчисли на 28 процента намаляването на популациите на животинските видове.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase