Снимка: Reuters

Руското ембарго върху сектора на западната селскостопанска и хранителновкусова промишленост е засегнало най-силно млекопроизводството и млекопреработването, месец след влизането му в сила, посочва Франс прес.

Преди ембаргото страните от ЕС изнасяха над 250 000 тона сирене от типа Едам за Русия. Част от млякото, което служеше за производството на този тип сирене, беше отклонено към производството на продукти, които се съхраняват по-дълго време като млякото на прах или масло. Но резултатът е, че цените се сриват.

Във Франция тон обезмаслено мляко на прах се продава за 2400 евро, срещу 2880 евро в началото на август, а тон масло се търгува за 3260 евро срещу 3600 евро преди месец.

Големите дистрибуторски вериги се възползват от ситуацията, за да намалят още повече цените. Германската верига АЛДИ например обяви, че намалява цената на пакет масло от 99 на 85 евроцента. Засега цената на млякото, плащана на производителите не се е променила, защото са нужни около три месеца, за да може вариациите в цените на продуктите на млекопреработвателната промишленост да се отразят върху цената на изначалната суровина.

По отношение на плодовете и на зеленчуците руското ембарго тегне над европейския пазар, който вече страда от изобилната реколта и вялото потребление. Именно ябълката, плодът, който е един от най-консумираните в света, поражда най-голямо безпокойство. Реколтата е изобилна този сезон. В Европа са произведени 12 милиона тона ябълки срещу 11 милиона миналата година. Цените са ориентирани към понижение по-специално при международните сортове като Голдън или Гала.

Още по темата

Руското ембарго може да засили спада в цените, като се има предвид, че миналата година Полша изнесе към Русия 700 000 тона ябълки. А сега полската продукция, която не може да бъде пласирана, ще пренасити континента. Но този ефект ще се усети през зимата, защото по традиция първо Русия купува ябълки от съседите си, преди да се ориентира към европейски ябълки през януари, смятат френски експерти.

Заради ембаргото цената на норвежката сьомга падна от 40 крони за килограм (около 5 евро) на 32 крони за килограм.

Първоначално акциите на производител номер едно норвежката компания Marine Harvest паднаха с над 8 процента. Но сега нещата се успокояват и балансът на пазара сам се връща.

Русия ще се обърне към чилийската сьомга, което означава, че ще има по-малко чилийска сьомга за американците и за японците, които ще трябва на свой ред да потърсят норвежката риба, казват френски експерти.

Що се касае до пилешкото месо говорител на Американския съвет на производителите на пилешко месо поясни, че за момента руското ембарго няма ефект върху сектора.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase