Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Руският президент Владимир Путин беше обявен за политик номер едно на 2013 година от световната медийна общност. Това показват резултатите от анкетата "Световен рейтинг 2013", в която участваха ръководители на 175 информационни агенции и новинарски медии, предаде ИТАР-ТАСС.

Държавният глава на Русия е получил 133 от 175 гласа. В първата тройка са намерили място още папа Франциск и канцлерът на Германия Ангела Меркел.

Носителят на Нобелова награда за физика за 2013 година, британецът Питър Хигс беше признат за учен номер едно на отминалата година.

Ученият, предсказал съществуването на загадъчния Хигс бозон - частицата, която обяснява защо материята има маса, получи 131 от 175 гласа в анкетата, организирана по инициатива на ИТАР-ТАСС. В рейтинга намериха място още Франсоа Енглер, също удостоен с Нобелова награда за физика, както и Ранди Шекман и Томас Зюдхоф, които спечелиха Нобелова награда за физиология или медицина.

Питър Уеър Хигс, член на британското Кралско дружество, а също така на Кралското дружество на Единбург и на лондонския Кингс Колидж, е роден на 29 май 1929 година в Нюкасъл и е син на звуков инженер. Семейството му се премества в Бристол и младият Питър Хигс се проявява като блестящ ученик, като получава много награди от гимназията "Готам", в която учи, но не и в областта на физиката. Но именно тук той се вдъхновява от работата на Пол Дирак, един от основателите на квантовата механика, който години по-рано учи в същата гимназия.

Хигс следва физика в Лондон и се съсредоточава основно върху принципите на масата. Той развива теорията, че по време на създаването на Вселената материята е била безмасова и чак впоследствие частиците са придобили своята маса след взаимодействията между тях и полето, в което съществуват. Впоследствие то става известно като "полето на Хигс". 84-годишният Питър Хигс преподава в Единбургския университет и не обича да общува с медиите.

За културен деец на 2013 година беше посочена 82-годишната канадска писателка Алис Мънро. Мънро, която често е наричана "канадският Чехов" и "майстор на съвременния разказ", е получила 132 гласа от 175 в анкетата. Тя е едва 13-ата жена, удостоявана с престижната Нобеловата награда за литература, която досега не бе присъждана на автор на разкази.

Алис Мънро е родена на 10 юли 1931 г. в Уингам, Онтарио. Учила е в Университета на Западно Онтарио. Публикува своя първи сборник с разкази през 1968 г., озаглавен "Танцът на щастливите сенки" (Dance of the Happy Shades). За тази си книга тя получава престижната канадска награда на генерал-губернатора. Носителката е и на наградата "Ман Букър". Макар и да пише къси разкази, Мънро внася във всеки от тях такава дълбочина и мъдрост, колкото в един голям роман.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase